کتاب‌های «ژانر و هالیوود» و «فیلم-ژانر» منتشر شد

کتاب‌های «ژانر و هالیوود» نوشته استیو نیل و «فیلم- ژانر» اثر ریک آلتمن به فارسی ترجمه و از سوی انتشارات پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات منتشر شدند.به گزارش خبرنگار مهر، استیو نیل در کتاب «ژانر و هالیوود» تلاش می‌کند تا با بررسی ۱۷ ژانر مختلف سینما، تمام بحث‌های مربوط به ژانر را تحلیل کند ازجمله: مفاهیم عمومی و تعاریف پایه‌ای ژانر، بررسی ژانرهای مشخص، ویژگی‌های عمومی ژانرهای هالیوود، نقش‌های فرهنگی و اجتماعی ژانرها، پایه‌های صنعتی و اقتصادی هالیوود و نقش‌شان در تولیدات هالیوود.

این کتاب از سه فصل تشکیل شده است: فصل اول بر مفاهیم عمومی و تعاریف پایه‌ای ژانر متمرکز است و به‌طور مفصل به‌ آن‌ها می‌پردازد. در فصل دوم ژانرهای اصلی شامل چهارده ژانر بررسی می‌شوند که عبارتند از «اکشن- ماجراجویی»، «بیوپیک‌ها»، «کمدی»، «فیلم‌های کارآگاهی»، «فیلم‌های گانگستری»، «تریلرهای تعلیق‌دار»، «فیلم‌های حماسی و اسپکتکل‌ها»، «فیلم‌های وحشت»، «فیلم‌های علمی- تخیلی»، «موزیکال»، «فیلم‌های مشکلات اجتماعی»، «تین‌پیک‌ها»، «فیلم‌های جنگی» و «وسترن‌ها». علاوه بر ژانرهای نام‌برده، در بخش بعدیِ همین فصل ژانرهای «فیلم نوآر»، «ملودارم» و «فیلم زن» به‌طور جامع تحلیل و بررسی می‌شوند و فصل سوم بر فیلم‌های هالیوود که در حوزه ژانر می‌گنجند و بر روند ساخته‌شدن‌شان متمرکز است.

از مزایای این کتاب، گستره دامنه پژوهش‌های ژانریک است. نویسنده کوشش کرده تا عصاره تمام مطالعات پیشین درباره ژانر را یکجا و با رویکرد پژوهشی- تحلیلی ارائه کند. کتاب «ژانر و هالیوود» در ۵۹۵ صفحه و با قیمت ۳۰ هزار تومان وارد بازار نشر شده است.

همچنین کتاب «فیلم- ژانر» اثر ریک آلتمن، استاد سینما و ادبیات دانشگاه آیووای آمریکا، حاصل سال‌ها تحقیق او درباره این ژانر است. او در این کتاب ضمن طرح نظریه «معنایی/نحوی/کارکردی» درباره ژانر، در دوازده فصل به مساله ژانر در سینما می‌پردازد.

تاریخ نظریه ژانر، درک مفهوم ژانر، منشأ ژانرها، پایداری ژانرها، بازتعریف ژانر، جایگاه ژانر، نحوه به‌کارگیریژانرها، تلفیق ژانرها، نقش ژانرها در فرایند  دیدن، بررسی مدل ارتباطی مناسببرای ژانرها، ژانرها و کارکردها در طول زمان و از همه مهمتر اینکه ژانرها چه چیزی درباره کشورها به ما می‌آموزند، عناوین فصلهای این کتاب است. مقاله معروف این نظریه‌پرداز ژانر باعنوان «رویکرد معنایی/نحوی به ژانر» نیز در این کتاب ضمیمه شده است.

تاریخ نشر مطلب:
دوشنبه، ۱۳ شهریور ۱۳۹۶


نظرات کاربرانمعرفي فيلم هاي روي پرده