پرافتخارترین بازیگر سینمای جهان ۶۸ ساله شد

مریل استریپ بازیگر پرافتخار سینمای جهان و هالیوود امروز 68 ساله شد. وی ۲۲ ژوئن سال ۱۹۴۹ در سامیت نیوجرسی آمریکا به دنیا آمد. مریل در کودکی به موسیقی علاقه داشت و به کلاس‌های خوانندگی اپرای ایستیل لیبلینگ می‌رفت. بعد از اخذ مدرک بازیگری از دانشکده واسار در سال ۱۹۷۱ به مدرسه تئاتر معتبر ییل رفت و در آنجا با سیگورنی ویور بازیگر Actor و وندی واسراستاین نمایشنامه‌نویس همکلاس بود.

وی در سال ۱۹۷۶ به خاطر بازی در نمایش «۲۷ واگن پنبه» اثر تنسی ویلیامز نامزد دریافت جایزه تونی شد و آغاز کار او در تلویزیون با ایفای نقش همسر یک بازیکن هاکی در مجموعه «مرگبارترین فصل» در سال ۱۹۷۷ محصول شبکه CBS رقم خورد. در همان سال با بازی در فیلم «جولیا» به کارگردانی فرد زینه مان اولین تجربه سینمایی خود را هم کسب کرد. مریل استریپ بازی در فیلم شکارچی گوزن (۱۹۷۸) اولین نامزدی اسکار را برایش به ارمغان آورد و با بازی در کریمر علیه کریمر (۱۹۷۹) اولین اسکار بازیگری را گرفت.

پیشرفت استریپ به قدری سریع بود که با ایفای نقش یک بازمانده آسیب دیده اردوگاه لهستانی در فیلم انتخاب سوفی (۱۹۸۲) اسکار بهترین بازیگری را برای دومین بار برد.وی با درخشش در فیلم‌های؛ سیلک وود (۱۹۸۳)، از اعماق آفریقا (۱۹۸۵) و فریادی از دل تاریکی (۱۹۸۸) و آیرون وید (۱۹۸۷) در مدت ۵ سال، چهار بار نامزد اسکار شد.وی دهه ۱۹۹۰ را با درخشش در نقش سوزان ویل آغاز کرد و نهمین نامزدی اسکار را به کارنامه اش افزود. بعد از بازی در فیلم از زندگی‌ات محافظت کن (۱۹۹۱)، در فیلم‌های؛ مرگ برازنده اوست، رودخانه وحشی، پل‌های مدیسن کانتی درخشید.

مریل استریپ سه مرتبه برنده جایزه اسکار شده است. استریپ پس از کاترین هپبورن (با چهار اسکار)، مشترکاً با اینگرید برگمن، جک نیکلسون، والتر برنان و دانیل دی-لوئیس (هر کدام با سه جایزه)، جزء رکوردداران بردن اسکار بازیگری است. وی همچنین با 19 نامزدی اسکار 3 بار برنده شده و در 28 نامزدی جایزه گلدن گلوب 8 بار برنده شده و از نظر تعداد نامزدی این جایزه‌ها در میان تمام بازیگران دارای رکورد است.

مریل استریپ در شصت و ششمین دورهٔ جشنواره بین‌المللی فیلم برلین به عنوان رئیس هیئت بین‌المللی داوران برگزیده شد. از فیلم‌های مشهور او می‌توان به شکارچی گوزن، انتخاب سوفی، خانه ارواح، اتاق ماروین و ساعت‌ها اشاره کرد. استریپ از دیدگاه بسیاری از منتقدین به عنوان برترین بازیگر در قید حیات دنیا شناخته شده است.

برچسب ها:

تاریخ نشر مطلب:
دوشنبه، -۱۰۹ فروردین -۶۲۱


نظرات کاربرانمعرفي فيلم هاي روي پرده