«اپرای عشق» پاییز 97 روی صحنه می رود

بهروز غریب‌پور به همراه گروه اپرای عروسکی آران، هفتم و هشتم فروردین در سالن تئاتر شهر مشهد، اپرای عروسکی رستم و سهراب را روی صحنه برده بود که این تجربه را برای خود و گروهش فوق‌العاده توصیف کرده است. وی در گفتگو با خبرگزاری تسنیم با اشاره بر اینکه به دلایلی زمان اجرا چندان قطعی نبوده است؛ اما با وجود آغاز تبلیغات در همان روز، این اپرا با استقبال گرم مخاطبان مشهدی روبه‌رو شده است و اذعان داشت هر سه اجرای مشهد با ظرفیت کامل و به شکل باشکوه و زیبا اجرا شده است. وی بخشی از موفقیت گروهش در مشهد را مدیران شهرداری و به خصوص فعال بودن مدیریت گردشگری شهر مشهد برشمرد.

کارگردان «خیام» درباره سفر اخیر آن را در راستای همکاری بنیاد رودکی و شهرداری‌ها برشمرد. وی همچنین درباره انتقال سازه و ماشینری اپرای «رستم و سهراب» گفت:«سازه ما قابلیت انتقال به شهرهای دیگر را دارد و اگر سالن ظرفیت سازه را نداشته باشد نمی‌توانیم اجرا برویم.» سازه اپرای عروسکی گروه آران نزدیک به 8تن وزن دارد.

غریب‌پور با اشاره به تلاش‌های شهردار مشهد در اجرای اپرای «رستم و سهراب» به آهنگسازی لوریس چکناوریان گفت:«شهردار مشهد به دلیل سبغه فرهنگی خود، برخلاف بیشتر مدیران در سرانجام کار ما تبلیغ کرد و مردم را به تماشای اثر ما دعوت کرد.»وی انتخاب این اثر را نیز به سبب ارتباط مستقیم اثر حکیم ابوالقاسم فردوسی با خطه خراسان برشمرد و تأکید کرد انتخاب اثر قطعاً با یک زمینه بوده است.

خالق اپرای عاشورا درباره برنامه بعدی گروه آران از آماده‌سازی «اپرای عشق» برای اوایل پاییز خبر داد. «اپرای عشق» براساس داستان شیخ صنعان شیخ فریدالدین عطار است. غریب‌پور که اپرای «خیام» را در انگلستان ضبط کرده بود، درباره احتمال ضبط «اپرای عشق» در کشوری خارجی گفت: «با بالا رفتن هزینه‌ها باید بررسی کنیم برای ضبط این اثر به کدام کشور خواهیم رفت.»

طراحی موسیقی اپرای عشق بر عهده شورا کریمی است و غریب‌پور انتخاب کشور را معطوف به پیشنهادی این آهنگساز دانست.اپرای عشق در مرحله ساخت عروسک و موسیقی است و بهروز غریب‌پور گفت فعلاً برنامه‌ای برای اجرا در اروپا ندارد. وی درباره اجرای اپراهای سعدی و حافظ در روزهای منتسب به آنان در تقویم در شهرهایی چون شیراز نیز گفت همه چیز به گروه بستگی دارد؛ چرا که هم‌اکنون گروه به طور کامل درگیر اپرای عشق است. وی همچنین از برنامه گروه برای اجرای اپرای خیام در نیشابور و اپرای لیلی و مجنون در تبریز خبر داد.

غریب‌پور به خبرنگار تسینم گفت:«ما می‌توانیم به مناسبت‌های مختلف سفر یا اجرا داشته باشیم؛ اما برنامه‌ریزی سال 97 تحت الشعاع اپرای عشق است. برای اپرای حافظ و عاشورا که در سال 96 اجرایی نداشتیم برنامه داریم و اپرای رستم و سهراب را نیز در سال 97 اجرا می‌کنیم.»

تاریخ نشر مطلب:
یکشنبه، ۱۲ فروردین ۱۳۹۷


نظرات کاربرانمعرفي فيلم هاي روي پرده

نظرسنجی