اعتراض کارگردانِ ترور خاموش به سانسور این سریال

قسمت هفدهم سریال "ترور خاموش"در حالی روی آنتن شبکه یک رفت که بخشی از صحنه‌های مربوط به مرگ یکی از شخصیت‌های قصه، حذف شد. این سانسور بخشی از زندگی کاراکتر نیلوفر با بازی سمیرا حسینی را شامل می‌شد که در سریال "ترور خاموش"نقش یک بادی پَکر را بازی می‌کند.اما حذف این صحنه‌ها که حدود پنج دقیقه است، واکنش کارگردان را به همراه داشت.

احمد معظمی، کارگردان "ترور خاموش"در گفت‌وگویی با ایسنا با انتقاد از حذف سکانس‌های مربوط به کاراکتر نیلوفر تصریح کرد: معمولا اصلاحیه‌هایی که از سوی ناظران پخش داده می‌شود، از سوی سازندگان انجام می‌شود. بنابراین نمی‌دانم علت حذف این سکانس بدون هماهنگی چه بوده است.

او تاکید کرد: به شکلی غیرحرفه‌ای سکانس را برش دادند. کات به شدت بی‌ربط بود و من آن را توهین تلقی می‌کنم.

کارگردان "ترور خاموش"با بیان اینکه بعد از سال‌ها کار کردن در تلویزیون با این مدیوم آشناست، گفت: سکانسی که حذف شد، صحنه‌ی مهمی بود. حذف این صحنه خیلی برخورنده بود و همه‌ی ما را ناراحت کرد. فکر می‌کنم این تصمیم فردی و سلیقه‌ای بوده است.معظمی در ادامه گفت: مدیران تلویزیون تقصیری ندارند و برخی حتی نسبت به حذف این سکانس‌ ابراز تعجب کردند.

کارگردان "ترور خاموش"درباره‌ی توجیه ناظران پخش درباره‌ی حذف این صحنه‌ها در سریال گفت: به هر حال بخشی از قصه ما مربوط به مرگ شخصیت نیلوفر بود که مخاطب باید می‌دید. در اصلاحیه‌ای که به ما داده بودند، عنوان کرده بودند یکی ـ دو پلان را کم کنیم و ما هم کم کردیم که به یک‌باره سکانس کامل حذف شد و سیستم صداگذاری کار هم بهم ریخت. جای سوال است که چرا این سکانس کامل حذف شد؟! پنج دقیقه از کار را حذف کردند و پرش عجیب و غریبی در کار دیدیم. در حالی که این سکانس، صحنه‌های زیبایی داشت که ترانه‌ی آن را هم رضا یزدانی خوانده بود.

این کارگردان گفت: من همیشه با دوستان پخش همکاری می‌کردم ولی از جایی به بعد پای فریم به فریم کارم می‌ایستم و از حقوق معنوی که برای این کار دارم دفاع می‌کنم و اجازه نمی‌دهم سلیقه‌های شخصی تصمیم بگیرند. این اتفاق مثل نت موسیقی می‌ماند که به یکباره در حین کار آن را درمی‌آوری. در این صورت ریتم دکوپاژ و همه چیز به هم می‌ریزد. هر پلان این کار به پلان بعدی ربط دارد.به گزارش ایسنا، در قسمت هفدهم که صحنه‌های ممیزی شده هم به آن مربوط است، مواد موجود در شکم نیلوفر، باعث مرگ او می‌شود. روابط عمومی سریال "ترور خاموش"اعلام کرده است، که حذف این صحنه‌ها باعث شده که مخاطب این اتفاق را به شکل نه چندان تاثیرگذار ببیند.کمی بعد از پخش سریال، سمیرا حسینی ـ بازیگر نقش نیلوفر ـ ویدئویی در اینستاگرام خود به اشتراک گذاشت و این‌گونه مشخص شد، "ترور خاموش"با سانسور روی آنتن رفته است.

کلیپ حذف شده "سایه نشو"نام دارد و رضا یزدانی ترانه آن را خوانده است. در این کلیپ زندگی نیلوفر به طور فشرده مرور می‌شود و بیننده می‌داند او به اجبار وارد کار قاچاق شده است. همسرش به زندان افتاده و پسرش بیمار شده و او چاره را در حمل مواد مخدر دیده است.

تاریخ نشر مطلب:
شنبه، ۱۳ مهر ۱۳۹۸


نظرات کاربرانمعرفي فيلم هاي روي پرده