معرفی برگزیدگان چهل و نهمین جشنواره فیلم رشد

آیین اختتامیه چهل و نهمین جشنواره بین المللی فیلم رشد عصر روز جمعه اول آذرماه در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد.

به گزارش شایان  فیلم از ستاد خبری جشنواره فیلم رشد، آیین اختتامیه چهل و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم رشد با حضور برگزارکنندگان، هیئت داوران، مسئولین آموزش و پرورش، فیلم‌سازان و جمعی از علاقه‌مندان برگزار شد.

در ابتدای این مراسم که با اجرای محمد سلوکی برگزار شد، وحید گلستان دبیر جشنواره فیلم رشد گفت: هفته اول از سفر شش ماهه جشنواره چهل و نهم به پایان خود نزدیک شد اما این مراسم با اهدا جوایز به پایان نمی‌رسد و سفر خود را در تمام نقاط ایران ادامه می‌دهد. در این دوره سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی نگاهی توسعه‌محور به جشنواره داشت و با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده اتفاقات خوبی را در دوره‌های آینده شاهد خواهیم بود.

او ادامه داد: امسال برای اولین‌بار کارگروه طراحی آموزشی در جشنواره تعریف شد. جشنواره زمانی به جایگاه واقعی خود می‌رسد که شبیه خودش باشد. جشنواره رشد نیازی به خصلت‌های دیگر جشنواره‌ها ندارد چراکه خود جشنواره‌ای تخصصی و منحصربه فرد در دنیا است. این رویداد در تلاش است تا ظرفیت‌های فیلم آموزشی را براساس فرصت‌های تازه‌ای که برنامه درسی ملی دراختیار ما قرار داده است به بالاترین سطح برساند.

دبیر جشنواره چهل و نهم افزود: بر اساس فعالیت‌های کارگروه طراحی آموزشی در هفت مدرسه نمایش آزمایشی فیلم‌ها انجام شد و با بررسی بازخوردهای دریافت شده از معلمان و دانش‌آموزان به رسیدن به کیفیت مطلوب‌تر ما را یاری کرد. دفترچه راهنمایی هم برای فیلم‌ها طراحی شد که در نوع خود منحصر به فرد بود که به تکمیل فرایند آموزش کمک کرد. به گونه‌ای که دانش‌آموزان قبل و بعد از فیلم فرصت جستجو، پرسشگری و فعالیت‌هایی که به ضرورت هر فیلم طراحی شده بود را داشتند.

گلستان با اشاره به اتفاقات بخش بین‌الملل اظهار داشت: فیلم‌های جشنواره هم‌زمان با برگزاری در ایران در ۱۲ کشور دنیا به نمایش درآمد.

او درخصوص نشست‌های علمی ادامه داد: نشستی در آستانه پنجاه‌سالگی طراحی شد که در این نشست دوره پنجاهم به عنوان نقطه عطفی در جهت ایجاد تحول در نظر گرفته شد. این تحول در سه مبنا طراحی شده است. بر این اساس سند تحول بنیادین امکانی را فراهم می‌کند تا فیلم تنها وسیله تزئینی و جنبی در آموزش نخواهد بود و به رسانه رسمی تبدیل می‌شود. نکته دوم فرصت‌هایی است که اینترنت در انتشار فیلم‌ها در گستره بزرگی از  مخاطبان و کاهش هزینه‌ها فراهم می‌کند. وجه سوم ایجاد بستر بازار فیلم‌آموزشی است که نشستی علمی هم در این خصوص برگزار شد.

وحید گلستان توضیح داد: امسال در تهران و شهرستان‌های تهران نمایش داشتیم و در برخی سالن‌ها نمایش فیلم‌ها ادامه خواهد داشت و این سفر تا ۱۸ اردیبهشت ادامه دارد. در تهران ۲۴ سالن متمرکز و ۱۹۶ سالن و در شهرستان‌ها ۲۱ سالن متمرکز و ۴۰ سالن سیار داشتیم که درمجموع بیش از صدهزار دانش‌آموز در تهران در سانس‌های صبح فیلم دیدند و بیش از چهل‌و دو هزار نفر در شهرستان‌های تهران به تماشای فیلم‌ها نشستند.

او افزود: ما در کل کشور ۱۴۰۰ سالن پیش‌بینی کردیم و ظرفیتی بیش از سه میلیون دانش‌آموز از فیلم‌ها دیدن خواهند کرد.

دبیر جشنواره با اشاره به رویدادهای جنبی گفت: در حاشیه جشنواره شب‌های سینمای مقاومت، آلمان و یونسکو برگزار شد. شب سینمای آلمان به همکاری ما با آلمان در زمینه مرور آثار پنجمین جشنواره کودک‌ علمی آلمان انجامید.

او ادامه داد: ما امسال مثل هرسال سانس‌های تخصصی خانواده و کارشناسان امورتربیتی و محیط زیست و توسعه دریامحور را درنظر گرفتیم. سفر رشد تازه جشنواره از این دوره آغاز شده است و امیدوارم با نگاه توسعه‌محوری که سازمان پژوهش دارد این اتفاق در دوره‌های آتی رخ دهد. باید به جشنواره رشد به عنوان میراث فرهنگی در دوره پنجاهم نگاه کنیم.

در این قسمت از برنامه جوایز بخش جنبی جشنواره بین المللی فیلم رشد به برگزیدگان داده شد که به شرح زیر است:

برگزیدگان کمیسیون ملی یونسکو_ایران

گروه دانش‌آموزی

دیپلم افتخار و جایزه نقدی برای فیلم قاب بسته/ ایران/ ریحانه صالح‌پور

دیپلم افتخار برای فیلم حباب/ ایران/ دیانا حیدری

دیپلم افتخار برای فیلم در جستجوی زندگی / ایران/ ایلیا رمضانی

گروه پویانمایی

دیپلم افتخار و جایزه نقدی برای فیلم این سو، آن‌سو/ پویانمایی/ ایران/ لیدا فضلی

دیپلم افتخار و جایزه نقدی برای فیلم راهی کردن/ پویانمایی / انگلستان / روزا فیشر

دیپلم افتخار برای فیلم کلاف/ پویانمایی/ ایران/ ملیحه غلام‌زاده

دیپلم افتخار برای فیلم گاوگول۲ / پویانمایی/ ایران/ مهدی شاد

برگزیدگان انجمن اولیا و مربیان

لوح تقدیر و جایزه نقدی برای فیلم آبی کمرنگ/ داستانی/ ایران/ محمدرضا حاجی غلامی

لوح تقدیر و جایزه نقدی برای فیلم دابُر/ ایران/ داستانی/ سعید نجاتی

لوح تقدیر و جایزه نقدی برای فیلم راهی کردن/ پویانمایی/ انگلستان

بخش جوایز سیفژ

نشان سیفژ برای فیلم دوچ/ داستانی بلند/ ایران/ امیر مشهدی عباس

سپس کلیپی با مضمون معرفی هیات انتخاب فیلم‌های ایرانی و خارجی برای حاضران پخش شد.

همچنین در این قسمت از مراسم جوایز فیلم‌های منتخب بخش دانش‌آموزان فیلمساز و بخش فرهنگیان فیلمساز به برندگان داده شد که به شرح زیر هستند:

برندگان بخش دانش‌آموزان :

تندیس زرین+ دیپلم افتخار+ جایزه نقدی برای فیلم  ۶ ماه رشد، ۶ ثانیه دور ریختن / هند / بومیکا ابونه سینهه

تندیس سیمین+ دیپلم افتخار+ جایزه نقدی برای فیلم  حباب/ ایران/ دیانا حیدری

دیپلم افتخار+ جایزه نقدی برای فیلم قوانین وسواسی‌ها / ایران / نرگس رفاهی

دیپلم افتخار+ جایزه نقدی برای فیلم طغیان / ایران / ماژان کیمیایی- علیرضا احد نوری

دیپلم افتخار+ جایزه نقدی برای فیلم هزار سال زندگی/ ایران/ امیرحسین دهقان

برندگان بخش فرهنگیان فیلمساز :

تندیس زرین+ دیپلم افتخار+ جایزه نقدی برای فیلم  بابردوو/ ایران / سیاوش ساعدپناه

تندیس سیمین+ دیپلم افتخار+ جایزه نقدی برای فیلم  باهم، بی‌هم/ ایران / مریم سجادی نجف‌آبادی

دیپلم افتخار+ جایزه نقدی برای فیلم  یک شب در مدرسه/ ایران / رضا رادپور

دیپلم افتخار+ جایزه نقدی برای فیلم دیا / هند / آنیش نارات

برندگان بخش پویانمایی :

تندیس زرین+ دیپلم افتخار+ جایزه نقدی برای فیلم پسندیدن و دنبال کردن/ ژاپن/ توبیاس شلژ- بِرَنت فارِست

تندیس سیمین+ دیپلم افتخار+ جایزه نقدی برای فیلم زرزری کاکل زری/ ایران/ مهین جواهریان

دیپلم افتخار+ جایزه نقدی برای فیلم سنگ‌های سپید/ ایران / فاطمه حسنی

برندگان بخش مستند :

تندیس زرین+ دیپلم افتخار+ جایزه نقدی برای فیلمبی‌گدار/ ایران / علیرضا دهقان

تندیس سیمین+ دیپلم افتخار+ جایزه نقدی برای فیلم من می‌خواهم به مدرسه بروم/ مالزی/ پوتری پور ناماسوگوا

دیپلم افتخار+ جایزه نقدی برای فیلم قوس الکتریکی/ ایران / حمید علیداد-باقر سروش

دیپلم افتخار+ جایزه نقدی برای فیلم کبوتر / اوکراین / الکساندر هوی سان

برندگان بخش داستانی کوتاه :

تندیس زرین+ دیپلم افتخار+ جایزه نقدی برای فیلم سوزن / ایران / یوسف جعفری

تندیس سیمین+ دیپلم افتخار+ جایزه نقدی برای فیلم شیرینی زندگی/ مکزیک / هوراسیو رومو مرکادو

دیپلم افتخار+ جایزه نقدی برای فیلم دابُر / ایران / سعید نجاتی

دیپلم افتخار+ جایزه نقدی برای فیلم آبی کمرنگ / ایران / بازیگر نقش اول پسر : امیرحسین عزیزی

برندگان بخش داستانی بلند :

تندیس زرین+ دیپلم افتخار+ جایزه نقدی برای فیلم سینمایی قطار آن‌شب / ایران/ حمیدرضا قطبی

تندیس سیمین+ دیپلم افتخار+ جایزه نقدی برای فیلم فرزند زمین / ایران/ مژگان بیات

دیپلم افتخار+ جایزه نقدی برای فیلم آلفونس جیتر بیت / آلمان / مارک شلیتر

 

تاریخ نشر مطلب:
جمعه، ۰۱ آذر ۱۳۹۸






نظرات کاربران



معرفي فيلم هاي روي پرده

نظرسنجی
  • این روزها شما کدامیک از سریال های شبکه نمایش خانگی را دنبال می کنید؟
  • نظر شما تحت عنوان ' دل ' ثبت گردید.
    نتایج تا کنون
    • مانکن::50.0 %
    • دل::8.7 %
    • کرگدن::4.3 %
    • هیچکدام::37.0 %