یازدهمین جشنواره تجسمی فجر افتتاح شد

مراسم افتتاحیه یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با حضور سید مجتبی حسینی(معاون هنری وزارت ارشاد)، هادی مظفری(مدیرکل هنرهای تجسمی و رئیس جشنواره)، ابراهیم حقیقی(دبیر جشنواره) و در تالار ایران فرهنگستان هنر برگزار شد.به گزارش شایان فیلم از ایلنا، ابتدای این مراسم ابراهیم حقیقی(دبیر یازدهمین دوره از جشنواره تجسمی فجر) گفت: چند ماه پرکار را پشت سر گذاشتم و باعث خوشحالی است از روزی که شوراها را تشکیل دادیم و دست یاری به‌سوی هنرمندان مختلف دراز کردیم و دوستان پذیرفتند با تمام مشکلات خود در این حوزه ما را کمک کردند.

وی افزود: این جشنواره ۱۰ رشته داشته و پیچیدگی‌های خاص خود را دارد اما همیشه از سوی جوانان مورد استقبال قرار گرفته که معمولا چنین اتفاقی در جشنواره فیلم نمی‌افتد چراکه جشنواره فیلم مختص به حرفه‌ای‌ها بوده ولی این جشنواره پذیرای همه علاقه‌مندان است. همچنین در این دوره به مناسبت چهل‌سالگی انقلاب کارهای دیگری نیز انجام شده که از جمله آن می‌توان به دعوتی که از گالری‌دارها انجام شده اشاره کرد که با این وجود در این دوره از جشنواره شاهد آثار حرفه‌ای‌ها نیز هستیم.

حقیقی در ادامه با بیان اینکه امسال ۵ هزار و ۷۶۱ نفر در جشنواره شرکت کرده و بیش از ۱۳ هزار اثر فرستاده شده، اظهار کرد: تعداد شرکت‌کنندگان نسبت به سال گذشته تقریبا دو برابر شده که یکی از دلایل اصلی آن حضور دبیران و داوران نامی این دوره جشنواره است. در  نهایت از بین تمامی آثار ۶۰۴ اثر از ۴۵۰ هنرمند در این دوره پذیرفته شده‌اند.

وی افزود: همچنین در این دوره از جشنواره نمایشگاه‌هایی را در ۴۰ شهر مختلف ایران در نظر گرفتیم تا فقط جشنواره مختص به تهران نباشد. به نوعی شرکت شهرستان‌ها در این دوره برای ما باعث قوت قلب و خوشحالی است.

حقیقی در پایان گفت: هنرهای تجسمی در اواخر قرن ۲۰ و اواسط قرن ۲۱ ام دگرگونی‌های بسیاری کرده‌ است. برهمین اساس می‌توان برای هنرهای تجسمی ایران ادعای جوان بودن آن را کرد. در نهایت قصد ما در این ‌دوره این بود که ببینیم می‌شود با هنربومی و ملی و حفظ هویتمان جهانی باشیم ولی حال قضاوت این موضوع با شماست.

در ادامه این مراسم هادی مظفری(مدیرکل هنرهای تجسمی و رئیس جشنواره) با اشاره به نبود وزیر ارشاد در مراسم افتتاحیه گفت: در مراسم اختتامیه این جشنواره میزبان وزیر خواهیم بود.وی سپس با خواندن متنی برگزاری یازدهمین دوره جشنواره هنرهای تجسمی فجر را تبریک گفت و از سختی برگزاری این دوره گفت.

گفتنی است، در پایان این مراسم نمایشگاه طوبای زرین که در بخش مسابقه حضور دارد نیز با حضور  سید مجتبی حسینی(معاون هنری وزارت ارشاد) افتتاح شد.یازدهمین دوره از جشنواره تجسمی فجر با ارائه توضیحاتی از فرایند شکل‌گیری این جشنواره و رونمایی از آثار نمایشگاه طوبای زرین در موسسه فرهنگی صبا آغاز به کار کرد.

تاریخ نشر مطلب:
پنجشنبه، ۱۱ بهمن ۱۳۹۷


نظرات کاربرانمعرفي فيلم هاي روي پرده