پرفروش ترین کتاب های سال ۹۸ معرفی شدند

ادبیات ایران در سال 98، بهارِ پر رونقی را پشت سر گذاشت اما در پاییز و زمستان، چندان سرحال نبود. از دلایل بی‌رونقی بازار کتاب، به ویژه کتاب‌های حوزه ادبیات، یکی افزایش چشمگیر قیمت کاغذ بود که قیمت کتاب‌ها را هم بالا برد و دیگری که در دو ماه آخر سال نفسِ بازار کتاب را گرفت، چیزی نبود جز شیوع ویروس کرونا!

در این روزهای واپسین سال 98، مروری داریم بر چند اثر ادبی پرفروش در حوزه ادبیات فارسی، از پژوهش ادبی گرفته تا مجموعه داستان، رمان، شعر و سفرنامه که همگی امسال منتشر و با استقبال مخاطبان مواجه شده‌اند.

تذکرة‌الاولیای عطار، تصحیح شفیعی کدکنی

نمایشگاه کتاب تهران در اردیبهشت، یک چشم‌روشنی بزرگ داشت و آن تذکرة‌الاولیای عطار به تصحیح استاد شفیعی کدکنی بود. ایشان در مقدمه این کتاب نوشته است: "نمی‌خواهم بگویم در مورد تذکرةالاولیا شق القمر کرده‌ام ولی حدود پنجاه سال، یکی از دغدغه‌های عمرم گردآوری نسخه‌های کهن و اصیل تذکره، حدود چهل نسخه بوده است و حدود سی سال سرگرم تصحیح و آماده‌سازی آن بوده‌ام". همین جمله‌ها نشان‌دهنده اهمیت کار شفیعی کدکنی و نیز دلیل استقبال مخاطبان ادبیات از آن است. حدود 1500 نسخه از دوره دو جلدی تذکرة‌الاولیا در روزهای نمایشگاه کتاب فروش رفت. این دوره هم اکنون به چاپ چهارم رسیده است.

"قاشق چای‌خوری"، هوشنگ مرادی کرمانی

هوشنگ مرادی کرمانی، استاد داستان‌پردازی است. او از سال 47 تاکنون چندین مجموعه داستانِ محبوب و پرفروش نوشته که تعدادی از آن‌ها در قالب فیلم و سریال به نمایش درآمده‌اند. تازه‌ترین مجموعه داستان این نویسنده "قاشق چای‌خوری"، در بهار امسال منتشر شد و شامل 12 داستان است. "قاشق چای‌خوری" فضایی متفاوت نسبت به دیگر آثار مرادی کرمانی دارد و برای مخاطب بزرگ سال نوشته شده است. داستان‌های "قاشق چای‌خوری" روایتی ساده، شیرین و جذاب دارند و شاید همین موجب استقبال مخاطبان از آن و به چاپ پنجم رسیدنش باشد.

"معسومیت"، مصطفی مستور

در شهریور 98، تازه‌ترین اثر داستانی مصطفی مستور که پیشتر اثر پرفروشِ "روی ماه خداوند را ببوس" از او منتشر شده بود، روانه بازار کتاب شد. این رمان با یک غلط املاییِ عمدی در عنوان، "معسومیت" نام دارد؛ البته در متن کتاب هم با غلط‌های املایی متعددی مواجه هستیم به این دلیل که راوی داستان تا کلاس دهم بیشتر درس نخوانده و املایش ضعیف است. گذشته از انتقاداتی که کارشناسان به این غلط‌های املایی وارد کرده‌اند، "معسومیت" را باید یکی از پرفروش‌های سال 98 دانست که در حال حاضر به چاپ سوم رسیده است.

"سه گانه خاورمیانه"، گروس عبدالملکیان

تازه‌ترین مجموعه شعر گروس عبدالملکیان به نام "سه‌گانه خاورمیانه" در اسفند 97 منتشر شد که با کمی اغماض می‌توان آن را جزو آثار پرفروش سال 98 به شمار آورد. این مجموعه شعر در نشر چشمه منتشر شده و تا به حال به چاپ هشتم رسیده که برای شعر معاصر فارسی امیدبخش است. این شاعر که پیش از این تجربه‌های متفاوتی را در ساختار و تخیل شعری داشته، در این مجموعه شعر به آن‌ها عمق بخشیده و همین موجب استقبال مخاطبان شعر از آن شده است.

"موآ"، منصور ضابطیان

منصور ضابطیان، روزنامه‌نگار و کارگردان، سفرنامه‌نویسِ خوبی هم هست. او که به بیشتر نقاط ایران و چند کشور خارجی سفر کرده، تا به حال سفرنامه‌های پرمخاطبی نوشته است از جمله: "مارک و پلو"، "مارک دو پلو"، "برگ اضافی"، "سباستین" و "چای نعنا". ضابطیان در یک سال اخیر دو سفرنامه به نام‌های "موآ" و "بی‌زمستان" منتشر کرده که اولی ابتدای سال و دومی در پاییز روانه بازار شدند. "موآ" سفرنامه و عکس‌های ویتنام است که به چاپ چهارم رسیده و می‌توان آن را از پرفروش‌ترین سفرنامه‌های منتشر شده در سال جاری دانست. "بی‌زمستان" هم سفرنامه تاجیکستان، آذربایجان و گرجستان است که هنوز تجدید چاپ نشده است./خراسان

تاریخ نشر مطلب:
دوشنبه، ۲۶ اسفند ۱۳۹۸


نظرات کاربرانمعرفي فيلم هاي روي پرده