دار و ندارِ تلویزیون برای تعطیلاتِ طولانی نوروز 99

شبکه‌های سیما طبق روال هر ساله و امسال با شیوع ویروس کرونا، با پخش ۳۷ برنامه ترکیبی جذاب در ایام نوروز سفره هفت‌سین متنوعی برای مخاطبان خود در نظر گرفته اند. به گزارش شایان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ همزمان با آغاز نوروز و نوشدن طبیعت، شبکه‌های سیما با ویژه برنامه‌هایی جذاب و شاد، فیلم‌های شاخص سینمای ایران و جهان، سریال‌های طنز و درام و ... به استقبال بهار ۹۹ می‌روند.

ویژه برنامه‌های تحویل سال

*** ویژه برنامه «فرمول یک» ویژه تحویل سال ۹۹ شبکه یک، با اجرای علی ضیا خواهد بود. این برنامه که در گروه اجتماعی شبکه یک تهیه شده است از شنبه ۲۴ اسفند روی آنتن رفته است.

در برنامه ویژه سال تحویل «فرمول یک» آیتم‌ها و گفتگو‌های جذاب و شادی پیش بینی شده است که با حضور هنرمندان، ورزشکاران و خوانندگان همراه خواهد بود. در این ویژه برنامه از حضور افرادی که در ایام شیوع ویروس کرونا در حوزه‌های مختلف زحمت و تلاش بسیار می‌کشند از جمله کادر پزشکی و درمانی‌اند بیمارستان‌ها و مراکز درمانی نیز بهره خواهد برد. هرچند علیرغم اینکه بیماری کرونا مانع از معرفی چهره‌های مردمی سال شد، اما «فرمول یک» قصد دارد کسانی که در این ایام به میدان آمده‌اند و به طور مثال ماسک و مواد ضدعفونی کننده رایگان به مردم اهدا کردند، نیز به این برنامه دعوت کند.

ویژه برنامه سال تحویل «فرمول یک» پنجشنبه ۲۹ اسفند از ساعت ۲۲ تا یک بامداد به طور زنده روی آنتن می‌رود. روز جمعه اول فروردین و در آستانه سال تحویل هم، این ویژه برنامه از ساعت ۶ صبح و به مدت ۱۷۰ دقیقه از شبکه یک پخش می‌شود.

*** «دو نیمه ماه» عنوان ویژه برنامه تحویل سال شبکه دو سیما به تهیه کنندگی و اجرای محمد سلوکی و کاری از گروه اجتماعی فرهنگی است. پخش این برنامه از پنجشنبه ۲۲ اسفند بعد از خبر ۲۲:۳۰ آغاز شده و تا ۲۲ فروردین ادامه دارد. یکی از بخش‌های این برنامه «عیدانه» نام دارد که با دعوت از بازیگران و هنرمندانی که با نقش‌آفرینی درمجموعه آثار و سریال‌های شبکه دو سیما خوش درخشید‌ه‌اند؛ محفلی گرم و صمیمی رقم خواهد خورد.

«مکث» عنوان یکی دیگر از بخش‌های «دو نیمه ماه» است که در آن محمد سلوکی با هنرمندان، مسئولان، نخبگان، ورزشکاران و ... گفت‌وگویی خاص و ویژه (هارد تاک) خواهد داشت. همچنین هر شب یک خواننده در سه بخش به اجرا می‌پردازد. «ماه‌نگار» بخش دیگری است که برای این برنامه تدارک دیده شده و به اتفاقات ۱۲ ماه از سالی که گذشت می‌پردازد. نگاهی به جذابیت‌های شهر تهران و بهره‌گیری از دیدنی‌های سیاحتی و زیارتی این شهر با حضور یک تهران‌شناس از دیگر بخش‌های این برنامه است.

*** شبکه سه ویژه برنامه خود را با اجرای رضا رشیدپور از چهارشنبه ۲۸ اسفند ماه ساعت ۱۶:۳۰ روانه آنتن می‌کند و پخش این برنامه تا حدود دو ساعت بعد از سال تحویل ادامه دارد.

برنامه «عصر جدید» برنامه ویژه‌ای هم پیش از تحویل سال در نظر دارد. این برنامه با اجرای احسان علیخانی چهارشنبه بعد از خبر ساعت ۲۲ به صورت ویژه با حال و هوای تحویل سال پخش می‌شود.

*** «بهار جان» عنوان ویژه برنامه تحویل سال شبکه پنج سیما به تهیه کنندگی محمد قنبری است که از ۲۶ اسفند ماه روی آنتن می‌رود. این برنامه از ۲۶ اسفند هر شب با اجرای هیراد حاتمی به مدت ۲ ساعت از ساعت ۲۲ پخش می‌شود.

«بهار جان» در ۲۹ اسفندماه از ساعت ۲۲ روی آنتن می‌رود و تا ۹ صبح روز بعد ادامه دارد.

این ویژه برنامه هر شب میزبان یک خواننده است و قرار است خواننده به همراه گروه ارکستر خود در برنامه اجرا کند.

*** جدول پخش نوروز ۱۳۹۹ شبکه قرآن و معارف سیما با ویژه برنامه‌های مناسبتی ایام ماه مبارک رجب و شعبان مزیّن شده است، با پخش ویژه برنامة تحویل سال از مشهد مقدس با توجه به اینکه مردم نمی‌توانند به زیارت مشرف شوند از قاب شبکه قرآن در این فضای معنوی قرار می‌گیرند.

*** «مثبت سلامت» برنامه‌ای است که در لحظات تحویل سال نو روی آنتن شبکه سلامت می‌رود. این برنامه در کنار ایجاد فضایی شاد آخرین اخبار و اطلاعات شیوع بیماری کرونا را در تماس با مسئولان وزارت بهداشت اطلاع رسانی می‌کند. همچنین در تماس‌های متعدد با متخصصان و کادر پرستاری بیمارستان‌ها فعالیت‌ها و مجاهدت‌های این افراد به تصویر کشیده می‌شود.

*** شبکه نسیم با برنامه «چهل تیکه» به تهیه‌کنندگی الهام حاتمی از خاطره‌ها می‌گوید و با دعوت از خاطره‌سازان به مرور گذشته می‌پردازد. این برنامه حالا قرار است به تحویل سال جدید هم رنگ خاطره بپاشد.

«چهل تیکه» با اجرای محمدرضا علیمردانی در دو بخش روی آنتن می‌رود. بخشی از این برنامه ساعت ۲۲ تا ۲۴ پنجشنبه ۲۹ اسفند روی آنتن می‌رود و بخش دیگر آن جمعه صبح حدود دو ساعت قبل از سال تحویل تا نیم ساعت بعد از آن پخش می‌شود.

این برنامه با مهمانانی که پیش از این در برنامه حضور نداشتند، روی آنتن می‌رود. افرادی که با آن‌ها خاطره داریم. در این برنامه همچنین از حوادث دشواری که پشت سر گذاشته‌ایم و از پس آن‌ها برآمدیم از جمله کرونا صحبت می‌شود. علیمردانی دو قطعه اجرا و آن را به مردم ایران تقدیم می‌کنند. دیگر بخش‌های خاطره‌بازی برنامه هم با حال وهوای نوروز روی آنتن می‌روند.

*** شبکه نمایش هم یک برنامه کوتاه در تامین برنامه این شبکه تولید شده است که با مرور اتفاقات سال گذشته و نمایش صحنه‌های نوروزی فیلم‌های سینمای ایران، در زمان سال تحویل پخش خواهد شد.

مجموعه‌های نمایشی

شبکه‌های یک، دو، سه و پنج برای ایام نوروز چهار سریال طنز در نظر گرفته اند. «پایتخت ۶»، «کامیون»، «دوپینگ» و «میان بر» چهار سریالی هستند که در ایام نوروز از آنتن شبکه‌های یک، دو، سه و پنج پخش می‌شود. همچنین سریال خاطره انگیز «در برابر آینده» از شبکه چهار و سریال‌های «گسل»، «نیل در خون»، «پایتخت ۶»، «آچمز»، «لیسانسه ها»، «سرقت پول» و «فرار از زندان» از شبکه تماشا روی آنتن می‌رود.

دیگر برنامه‌ها

*** شبکه یک سیما

* برنامه «فرمول یک» با دعوت از مهمانان و خوانندگان روی آنتن می‌رود.

* برنامه «آفتاب شرقی» برنامه معارفی این شبکه است که بعد از اذان ظهر از این شبکه پخش می‌شود.

* برنامه‌ای با موضوع شعار سال و تبیین آن از دیگر برنامه‌هایی است که روی آنتن شبکه یک می‌رود.

*** شبکه دو سیما

* «از آسمان» به تهیه کنندگی امیر خورشیدی‌فرد نگاهی مستند به عاشقانه‌های فرهنگ پایداری، جهاد و شهادت دارد. این برنامه گفتگویی نوروزی را در کنار سفره هفت سین و بر مزار شهدای مدافع حرم تقدیم علاقمندان فرهنگ ایثار و شهادت می‌کند.

* برنامه گفتگو محور «ایران» با حضور دکتر ولایتی در ایام نوروز ۹۹ به روایت تاریخی از آداب و رسوم مشترک کشور‌هایی که عید نوروز را جشن می‌گیرند و برای آن آدابی ویژه دارند، اختصاص دارد. این برنامه کاری است از گروه اجتماعی فرهنگی به تهیه‌کنندگی مجید احسانی‌نیک و اجرای اسماعیل آذر که هر شب ساعت ۲۲ روانه آنتن می‌شود.

* «راهیان نور» مستندی گزارشی است که در این ایام ارتباط مستقیم با مناطق عملیاتی جنوب و غرب کشور شامل جبهه‌های خوزستان، ایلام و کرمانشاه را برای بینندگان خود فراهم کرده است. گفتگو با افراد حاضر در این مناطق، به تصویرکشیدن یادمان‌های شهدا و انعکاس اتفاقات، برنامه‌ها و فعالیت‌های در حال انجام در این مناطق در دستور پخش برنامه «راهیان نور» قرار دارد.

* برنامه معارفی «کوی محبت» کاری از گروه اجتماعی فرهنگی و با تهیه کنندگی و اجرای سیدمصطفی موسوی که اول فروردین ماه و در مناسبت‌های مذهبی رجب و شعبان تقدیم مخاطبان این شبکه می‌شود.

* همچنین مستند گزارشی «نما دو» کاری از گروه دانش و اقتصاد به تهیه کنندگی هادی خدادی با محوریت انعکاس اتفاقات و حال و هوای نوروزی در سراسر ایران هر شب ساعت ۲۲:۵۰ از شبکه دو سیما پخش می‌شود.

* مجموعه‌ای از فیلم‌های سینمایی جدید و جذاب ایران و جهان در قالب «سینما الوند» ساعت ۸ صبح، «سینما نو» ساعت ۱۷ و «سینما اندیشه» ساعت ۱:۳۰ بامداد روانه آنتن می‌شود.

*** شبکه چهار سیما

* واحد تامین برنامه شبکه چهار سیما در فروردین ۹۹ هر شب ساعت ۲۰:۳۰ یک اثر سینمایی جدید را در قالب برنامه «فیلم خانه» همراه با تحلیل به علاقه‌مندان هنر هفتم تقدیم می‌کند. تحلیل فیلم‌ها در مدت زمان ۱۵ دقیقه توسط آقای شجری کهن انجام می‌شود.

* مستند ۱۴ قسمتی «دست‌ها و نشانه ها» به کارگردانی سعید شاه حسینی و تهیه کنندگی علی صیدی، در هر قسمت یک هنرمند دست در نقطه‌ای از ایران زمین مشغول به هنرمندی در یکی از هنر‌های دستی است، معرفی می‌شود.

عناوین برخی قسمت‌ها عبارت است از: سفالگری، مینای شیشه، سوزن دوزی، گوهر، سراجی و .... این مستند هر روز ساعت ۱۶:۳۰ از شبکه هنردوست چهار پخش می‌شود.

* هر روز نیم سا‌عت، استاد میرفخرایی پیش چشم میلیون‌ها بیننده تلویزیونی با کلکسیونی از چهره‌ها و مفاخر علمی در برنامه «گنج دوران» گپ می‌زند. چهره‌هایی که در حالت معمول کمتر تمایلی به قرار گرفتن مقابل دوربین‌های تلویزیونی دارند و در عین حال از بزرگ‌ترین دانشمندان و سرمایه‌های انسانی کشور هستند.

«گنج دوران» به تهیه کنندگی سیاوش صفاریان پور در سال ۹۴ تولید و نوروز ۹۵ برای اولین بار روی آنتن رفت و با استقبال مخاطب مواجه شد و از همین رو قرار است این گفت‌وگوی فنی، متفاوت و دقیق میرفخرایی با متخصصان و اهالی فن در حوزه‌های مختلف در کنار دکوری زیبا، برای دومین بار در نوروز ۹۹ روی آنتن برود.

* مستند علمی سریالی «کیهان: ادیسه‌ای فضازمانی» نوروز ۹۹ هر شب ساعت ۲۲:۳۰ در قالب برنامه «چهار سوی علم» از شبکه چهار سیما پخش می‌شود.

مستند «کیهان: ادیسه‌ای فضازمانی»، یک مستند سریالی، است که ادامه‌ای بر سری قبلی آن در سال ۱۹۸۰ به نام «گیتی: یک سفر شخصی است» که توسط کارل ساگان اجرا می‌شد. این مستند توسط اختر فیزیکدان آمریکایی، نیل دگراس تایسون ارائه می‌شود، که به عنوان دانشجوی جوانی از کارل ساگان الهام گرفت.

* مجله علمی تلویزیونی «مکعب» هر روز ساعت ۱۹ با عنوان «جانوارن چگونه این کار را انجام می‌دهند؟»، به طور متوسط ۲۰ دقیقه پخش می‌شود. حیوانات در طول قرن‌ها تمامل پیدا کرده اند تا به بهترین شکل خود را با محیط زیستشان تطبیق دهند، و ویژگی‌های منحصر به فرد زیادی دارند که بعضی از آن‌ها به نظر خارق العاده می‌آید. در هر قسمت ویژگی متمایز سه جانور بررسی می‌شود.

* برنامه‌های تلویزیونی و کلاس‌های آموزشی شبکه چهار فقط دروس متوسطه دوم نظری ادبیات و علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی و دروس رشته‌های فنی حرفه‌ای وکاردانش را پوشش می‌دهد و در ایام نوروز نیز هر روز ساعت ۸ تا ۱۴ دانش آموزان می‌توانند دروس خود را با هدایت معلمان از طریق رسانه ملی و شبکه چهار سیما پیگیری نمایند.

* مجله تخصصی و موسیقایی «نغمه‌ها» به کارگردانی حبیب‌الله ذوالفقاری از تولیدات گروه ادب و هنر شبکه چهار سیما است که با اهالی موسیقی در حوزه‌های مختلف خوانندگی، آهنگ‌سازی، تک نوازی، موسیقی کلاسیک، موسیقی ملل، موسیقی مقامی یا نواحی به گفت و گوی صمیمانه می‌پردازد. سری جدید این مجموعه ویژه نوروز در ۹ قسمت تولید و هر روز ساعت ۱۷ پخش می‌شود.

بازخوانی قطعاتی از بزرگ لشکری آهنگساز، گفتگو با کیوان ساکت در خصوص قطعات تاریخی ایران، گفتگو با جلال الدین محمدیان، عبدالوهاب شهیدی، رضا شاکری، گفتو با علیرضا میرعلی نقی و محمدرضا ممتاز در خصوص آثار بنان، گفتگو با خانواده استاد سیدجواد بدیع زاده در خصوص آثار این هنرمند، گفتگو با فخری ملک پور، غزال نادر فتحی و حریر شریعت زاده درخصوص آثار مرتضی خان محجوبی از جمله قسمت‌های این برنامه است.

*** شبکه پنج سیما

* برنامه «تهرانگرد» از جمله برنامه‌های پر طرفدار شبکه پنج سیماست که سری جدید آن، بیش از یک سال است که از شبکه پنج در حال پخش است، این برنامه پرطرفدار، در ۱۴ قسمت ۳۰ دقیقه‌ای در ایام نوروز ۹۹ پخش خواهد شد.

معرفی ظرفیت‌های گردشگری استان تهران، محور و موضوع اصلی این برنامه است. ساسان گلستانه مجری این برنامه و حامد دولت و حماد یوسف سعی و شهرزاد کمال زاده هم بخش‌های متنوع موجود در «تهرانگرد» را اجرا خواهند کرد، صادق شمسایی کارگردانی و سجاد مشحون تهیه کنندگی «تـهرانگـرد» را برعهده دارند.

* برنامه «در شهر» در ایام نوروز با روایتی نوروزی پخش خواهد شد، این برنامه پر مخاطب که از سابقه‌ای دیرینه در شبکه پنج سیما برخوردار است، ایام نوروز ۱۳۹۹، با روایتی متفاوت پخش می‌شود، در طول سال برنامه «در شهر» به انعکاس رویداد‌های شهر و مشکلات شهروندی می‌پردازد که در روایت نوروزی خود به انعکاس مشکلاتی می‌پردازد که به واسطه پیگیری این برنامه برطرف شده است، برنامه «در شهر» در گروه تهران و شهروندی شبکه پنج سیما تولید می‌شود.

* برنامه «تا نیایش» کاری از گروه معارف شبکه پنج سیما است که در ایام تعطیلات بر روی آنتن می‌رود. این برنامه با موضوعات نو و البته کارشناسان جدید خواهد بود.

* برنامه «حکمت‌های علوی» نیز در ایام نوروز پخش می‌شود. مستند «عشق یعنی ...» نیز در مناسبت‌های مختلف مذهبی در نوروز در جدول برنامه شبکه پنج قرار دارد.

*** شبکه آموزش

* ویژه برنامه «جشن نوروز» از منطقه آزاد کیش از ۲۴ اسفند تا تا ۱۵ فروردین ساعت ۲۳، برنامه «یقه هفت» از گروه آموزش‌های عمومی به تهیه کنندگی مهرداد تنها، برنامه‌ای ترکیبی با موضوعات اجتماعی و رویکرد مهارت افزایی با نگاه طنز از یک فروردین تا ۲۰ فروردین که ساعت ۱۸ از شبکه‌های سیما پخش می‌شود.

* برنامه «چتر نجات» به تهیه کنندگی مهدی رضوانی از اول تا ۱۵ فروردین ساعت ۲۰:۴۵ برنامه‌ای ترکیبی نمایشی با موضوع مهارت‌های ایمنی و امنیتی با آیتم‌های نمایشی، دوربین مخفی و گزارش همچنین برنامه «دکتر سلام» از گروه آموزش‌های عمومی به تهیه کنندگی مهران دشت بزرگی، گفتگو با متخصصان رشته‌های پزشکی در خصوص مسمومیت‌های غذایی در نوروز، رعایت نکات ایمنی در تعطیلات نوروزی و مراقبت‌های لازم در مقابله با بیماری کرونا از ۲۷ اسفند تا ۲۰ فروردین ساعت ۱۳:۳۰ از شبکه هفت سیما روی آنتن می‌رود.

* گروه مهارت‌های تخصصی و عمومی با برنامه‌های میز مهارت (آموزش، کسب و کار‌ها و مشاغل مختلف مانند یخچال سازی، تعمیرات لباس شویی، تعمیرات خودرو و ... با برنامه‌های کوتاه مهارتی و دیگر مهارت‌های مختلف و برنامه «من می‌توانم» به تهیه کنندگی حمیدرضا علیزاده با موضوع گفتگو با صاحبان حرف و مشاغل مختلف اشتغال زایی و مهارت آموزی و برنامه «زنگ هفت» امسال با توجه به بحران کرونا و تشویق به در خانه ماندن، چگونگی سپری کردن در این ایام، معرفی و آموزش انواع بازی‌ها در خانه، دید و بازدید‌ها از طریق فضای مجازی، خرید‌های اینترنتی و ... مهمان خانه‌های إیرانی است.

* همچنین برنامه «کی میاد ستاره چینی» گروه آموزش‌های عمومی به تهیه کنندگی آزاده رجبی از اول تا ۱۵ فروردین هر شب ساعت ۲۲ برنامه‌ای با حضور در خانواده‌های ایرانی که پر جمعیت بوده و به شکل سنتی زندگی می‌کنند و گفتگو با این خانواده لحظاتی شاد و مفرح برای مخاطبان فراهم می‌کند.

* برنامه «مدرسه تلویزیونی» به تهیه کنندگی علیرضا سپهرین هر روز در ساعت‌های مختلف آموزش دروس مقاطع تحصیلی ابتدایی ـ متوسطه اول و متوسطه دوم در ایام تعطیلات با توجه به شیوع بیماری کرونا از دیگر برنامه‌های این شبکه است.

* «هفت رنگ» ویژه نوروز به تهیه کنندگی فکور یکتا برنامه‌ای صبحگاهی همه روزه از ساعت ۷ صبح، برنامه ترکیبی شاد و مفرح با آیتم‌های ویژه همچون نمایش ـ دوربین مخفی کار گاه‌های آموزشی و آشپزی و برنامه زنگ هفت هر روز ساعت ۲۱ برنامه تامینی «دستی بر آتش» مسابقه آهنگری و مهارتی هر روز ساعت ۲۰ «مهارت نجاری با استیو»، آموزش نجاری هر روز ساعت ۲۱:۳۰ و برنامه‌های مستند حیات وحش و «راز مکونگ» و «کوچ نشینان سر انگتی» و برنامه‌های «رخ تو رخ» که در هر قسمت از یکی از هنرمندان دعوت می‌شود و «مجید دلبندم» از برنامه‌های تدارک دیده شده برای ایام نوروز مخاطبان شبکه هفت سیما است.

*** شبکه قرآن و معارف سیما

* فیلم‌های سینمایی معنی گرا، دینی و قرآنی، برنامه‌های آموزشی ویژه دروس قرآن و معارف مقاطع مختلف تحصیلی در دو بخش صبح و عصرگاهی، مستند «حافظان ویژه کودکان و نوجوانان»، مستند «سعادتمندان» که به زندگی بزرگان و علمای اسلام می‌پردازد، از روز یکم فروردین مهمان خانه‌های مردم خواهد بود.

* از دیگر برنامه ها، «منم بچه مسلمان» ویژة خردسالان و کودکان طراحی و آماده گردیده که با شروع فصل بهار به روی آنتن این شبکه می‌رود این برنامه از قسمت‌های متنوع و شاد با حضور عروسک‌ها تشکیل شده است که اجرای آن را حجت الاسلام مقدسیان بر عهده دارد.

* برنامه «خوش بخت» نیز ویژه برنامه دیگری است که برای خانواده‌ها با موضوعات متنوع برای این ایام به صورت ویژه تدارک دیده شده که صبح‌ها ساعت ۹ از شبکه قرآن و معارف سیما پخش می‌شود.

* دیگر برنامه‌های نوروز ۹۹، مستند «کاروان قرآنی انقلاب» است که در ایام دهه فجر در مناطق جنوبی کشور به اجرای محافل قرآنی پرداختند، این کاروان برنامه خود را از حرم مطهر امام خمینی (ره) آغاز و با حضور بر سر مزار سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به تلاوت قرآن پرداختند و در ادامه سفر به استان هرمزگان، بندر لارک، بندر عباس، میناب و همچنین در برخی از شهر‌های استان سیستان و بلوچستان اجرای محافل انس با قرآن داشتند.

* مستند «عبای خاکی»، «حاضر غائب از نظر»، پخش «مناجات شعبانیه» و «تلاوت‌های ناب مجلسی» از دیگر برنامه‌هایی است که در ایام فروردین پخش خواهد شد.

* برنامه سحرگاهی «تسبیح» که با شروع ماه پر برکت رجب، سحر‌ها به روی آنتن شبکه قرآن رفت، در ماه شعبان و نوروز ۹۹ ادامه خواهد داشت و هر روز ساعت ۴ بامداد مردم شب زنده دار می‌توانند این برنامه را که شامل پخش ادعیه و زیارات مختلف است را ببینند و نیز پخش مستقیم هیات‌ها بدون حضور مستمعین در مناسب‌ها و جشن ماه شعبان با همکاری هیات رزمندگان اسلام انجام و پخش خواهد شد.

*** شبکه سلامت

* شبکه سلامت؛ همزمان با ایام نوروز و بحران بیماری کرونا برنامه‌های متنوعی را در جهت همراهی با مخاطبان خود در این دوره تهیه کرده است. این شبکه تهیه بسته‌های آموزشی شامل فیلم کوتاه و اینفوگرافی در مورد ویروس کوید ۱۹ را در دستور کار قرار داد و تلاش کرد با ارسال این بسته‌ها به شبکه‌های سیما تا اطلاعات صحیح در اختیار مخاطبان رسانه ملی قرار دهد.

* «مثبت سلامت» در تمام ایام تعطیلات نوروزی در ۶ بخش روی آنتن می‌رود و در طول این ایام با دو هشتگ «در خانه می‌مانیم» و «کرونا را شکست می‌دهیم»، در همکاری نزدیک با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خدمت رسانی می‌کند. این برنامه در کنار ایجاد فضایی شاد آخرین اخبار و اطلاعات شیوع بیماری کرونا را در تماس با مسئولان وزارت بهداشت اطلاع رسانی می‌کند. همچنین در تماس‌های متعدد با متخصصان و کادر پرستاری بیمارستان‌ها فعالیت‌ها و مجاهدت‌های این افراد به تصویر کشیده می‌شود.

* ورزش به عنوان یکی از بهترین راهکار‌های ایجاد نشاط و تندرستی به عنوان محوری‌ترین موضوعی است که برنامه‌های مختلف به آن می‌پردازند. «چگونه ورزش کنیم» عنوان مجموعه‌ای نوروزی است که از اول فروردین روی آنتن شبکه سلامت می‌رود.

در این مجموعه نوروزی ورزش همگانی به عنوان یکی از ارکان سلامت در جامعه توصیه شده و قهرمانان کشور در رشته‌های مختلف با حضور در پارک‌های سطح شهر تهران فضایی شاد به وجود می‌آورند.

«چگونه ورزش کنیم» در ۲۰ قسمت تولید شده و در آن چهره‌هایی همچون پاکدامن قهرمان شمشیربازی، ارسلان کاظمی بسکتبالیست، فرزاد آشوبی فوتبالیست، محمدرضا جودکی جودوکار و ... حضور دارند. این برنامه در بوستان‌های مختلف لاله، ملت، سهند، باغ موزه قصر، طالقانی و... تصویربرداری شده است.

* مجموعه دیدنی «سوریخ» نیز همه روزه در این ایام پخش شده و در هر قسمت سوریخان با اتفاقات جدیدی رو به رو می‌شود. رویداد‌هایی که مبنای آموزش‌های لازم برای رعایت بهداشت فردی محسوب می‌شود.

* سریال «حادثه» مجموعه نمایشی است که در ایام نوروز از شبکه سلامت پخش می‌شود. این مجموعه اتفاقات بخش اورژانس بیمارستان هولبی را به تصویر می‌کشد. در هر قسمت از این سریال علاوه بر دنبال کردن اتفاقات بخش اورژانس مانند تصادف، سقوط، سوختگی و ... زندگی پزشکان و پرستاران این بخش دنبال می‌شود.

این مجموعه دیدنی در کنار صحنه‌های جذاب و اکشن بیننده را به درون خانواده برده و روابط عاطفی و خانوادگی کارکنان بخش اورژانس را به تصویر می‌کشد.

* برنامه پر بیننده «مادر، کودک، تندرستی» نیز سری جدید خود را همزمان با آغاز نوروز پخش می‌کند. این برنامه با هدف آموزش‌های لازم در ایجاد سبک زندگی مناسب برای خانواده‌ها تولید می‌شود و سلامت مادران و کودکان به عنوان پایه اصلی سلامت خانواده در نظر گرفته شده و با پرداختن به صلاح و نیاز مخاطبان و منطبق بر سیاست‌های آموزشی مبتنی بر پیشگیری و ارتقاء سواد سلامت سعی در اصلاح و تغییر الگو‌های رفتاری و ارتقاء سبک زندگی دارد که در این بین به سیاست‌های جدید جمعیتی کشور و به صورت غیر مستقیم، ولی کاربردی توجه می‌شود.

* بینندگان شبکه سلامت هر روز خود را با «شهر شب» به پایان می‌برند. این برنامه موسیقایی با هدف ایجاد آرامش در افراد تولید و روانه آنتن شده است و تلاش می‌کند تا با ریتمی آرام همراه با موسیقی و دکلمه مثبت اندیشی و ارتقای سلامت اجتماعی موجب گردد و آیتم‌هایی همچون جعبه خاطرات، دکلمه، موسیقی و داستان خوانی را شامل نمی‌شود.

*** شبکه امید

* ویژه برنامه زنده «فوق العاده» به تهیه کنندگی هومن ستوده و با اجرای رامتین چیت سازان و امیرحسین رنگرز در ایام تعطیلات نوروز از ساعت ۲۰ الی ۲۱ به مدت ۶۰ دقیقه با پخش آیتم‌های مختلف سرگرم کننده از جمله معرفی بازی‌های گروهی و خانوادگی، مشاوره تحصیلی و خانوادگی، آثار ارسالی طنز نوجوانان، خبر‌های کوتاه مرتبط با نوجوانان، گزارش‌های ارسالی نوجوانان از فعالیت‌های این روز‌های خود، آموزش مهارت‌های کوتاه خانوادگی، ورزش‌هایی که در خانه می‌توان انجام داد، معرفی کتاب‌های ویژه و فیلم و مستند‌های جذاب و بازی‌های رایانه‌ای و موبایلی روی آنتن شبکه امید می‌رود.

این برنامه با همکاری آموزش و پرورش ـ اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تولید خواهد شد.

* برنامه «اولیش باش» به تهیه کنندگی سینا هوشمندی نژاد در ۱۴ قسمت ۸ دقیقه‌ای به گفتگوی طنازانه و هدفمند با چندین نوجوان دختر و پسر درباره موضوعات مهم اجتماعی در ایام عید مثل حفظ محیط زیست، ایمنی سفر، دید و بازدید و... می‌پردازد.

* برنامه «شیرین بیان» به تهیه کنندگی محمد خانلری در ۱۴ قسمت ۱۳ دقیقه‌ای با هدف واکاوی دوران نوجوانی هنرمندان و چهره‌های موفق و استفاده از تجربیات آن‌ها با ایشان به گفتگو می‌پردازد.

* برنامه «رسانش» به تهیه کنندگی محسن عامری در ایام نوروز در ۱۴ قسمت ۴۲ دقیقه‌ای تقدیم بینندگان می‌شود.

این برنامه به تهیه کنندگی محمودرضا منتظری و با اجرای سینا هوشندی نژاد به نقد و بررسی جدیدترین فیلم‌های سینمایی جهان با پخش پشت صحنه و بخش‌هایی از فیلم همراه با آموزش نکات مهم فیلم سازی می‌پردازد.

*** شبکه جام جم

* «فرزندان ایران» در ایام نوروز، با دو گروه تهیه و تولید می‌شود، برنامه روز‌های زوج به تهیه کنندگی حمید علیزاده و با اجرای مریم وطن پور (قاصدک) و عروسک جهانگرد همراه است و تهیه کنندگی روز‌های فرد را علی اکبر ذاکری برعهده داشته که مجری گری این این برنامه را ملیکا زارعی بر عهده دارد و عروسک دام دام نیز در بخش نمایش عروسکی ظاهر می‌شود.

«فرزندان ایران» از ۲۱ اسفند ماه به استقبال برنامه‌های نوروزی رفته و با موضوعاتی مختلف و متناسب با نیاز مخاطبان پخش می‌شود. در روز‌های نوروزی ۹۹ موضوعات این برنامه به آداب و رسوم و سنت‌های نوروزی ایران زمین اختصاص دارد.

* برنامه «ترنم جام» که به طور خاص به موسیقی اختصاص دارد، سرفصل برنامه‌های نوروزی خود را به موسیقی محلی ایرانی اختصاص داده و با پخش موسیقی‌های اقوام مختلف ایران زمین همچون آذری، بختیاری، کردی، گیلکی، کرمانچ، سیستانی و ... پذیرای علاقمندان به هنر موسیقی است.

* از دیگر برنامه‌های نوروزی شبکه جام جم برنامه «جمع ایرانی» است که با نگاهی ویژه به آداب و رسوم عید نوروز و اشعار بهاری پرداخته و در دکور و سفره نوروزی زیبا و چشم نواز، پذیرای خوانندگان موسیقی، بازیگران و ورزشکاران مطرح کشورمان است.

* شبکه جهانی جام جم در ایام نوروز ۱۳۹۹ با پخش فیلم‌ها و سریال‌های متنوع و جذاب میهمان خانه‌های بینندگان و ایرانیان خارج از کشور است.

*** مرکز پویانمایی صبا

شبکه‌های مختلف تلویزیون رسانه ملی در تعطیلات نوروزی سال نو میزبان ۲۹۸ قسمت برنامه جذاب انیمیشنی تولید شده مرکز پویانمایی صبا خواهند بود.

پویانمایی‌های جدید مرکز صبا که اختصاصا برای گروه‌های خردسال، کودک، نوجوان و بعضا مخاطب عام تولید می‌شود عبارتند از: «نقاش کوچولو ۳»، «همه جوره ماجرا»، «قاصدک»، «مهد کودک حیوانات ۲»، «مثل نامه»، «مهارت‌های زندگی ۳»، «هالاباما ۲»، «موزه ۳»، «کلیله و دوستان»، «آقا معلم و بچه‌ها ۴»، «خروس زیرک روباه کلک»، «میچکا ۳»، «کودکانه»، «شادمانه»، «شکرستان ۴»، «یوز ایرانی»، «فرآیند» و «شکرستان ۵».

تاریخ نشر مطلب:
پنجشنبه، ۲۹ اسفند ۱۳۹۸


نظرات کاربرانمعرفي فيلم هاي روي پرده