واسطۀ دیدار رئیسی و تتلو چه کسی بود؟

میثم محمدحسنی به سوال‌های بسیاری درباره جزئیات همکاری‌هایش با افراد مختلف از حامد زمانی گرفته تا یغما گلرویی و تتلو پاسخ داده است. به گزارش شایان فیلم از تسنیم، میثم محمدحسنی گرافیست و فعال فرهنگی شناخته‌ای است که جوانانی مثل خودش را جمع کرده و موسسه‌های «دلصدا» و «نصر تی‌وی» را برای انجام یک کار رسانه‌ای منسجم در حوزه موسیقی، تولید کلیپ‌های بین‌المللی و داخلی هدایت کرد.

میثم محمد حسنی برادر احسان محمد حسنی رئیس سازمان اوج است. شاید همین برادری یکی از علت‌های پر حاشیه بودن کارهای میثم محمدحسنی نیز بوده باشد اما نمی‌توان جنس و سبک کاملا متفاوت کارهای او را از معادله پیچیده حاشیه‌سازی‌اش  جدا کرد. میثم محمد حسنی در تولید آثارش با چهره‌های متفاوتی همکاری کرده است، از حامد زمانی گرفته تا یغما گلرویی، محسن چاوشی و حتی تتلو!

در روزهای گذشته انتشار یک عکس از فرزاد فرزین خواننده موسیقی پاپ کشور در مراسم ختم پدر وحید حقانیان معاون امور ویژه دفتر مقام معظم رهبری خبر ساز شد و باز برای میثم محمد حسنی حاشیه ساز شد. او در گفت‌وگوی تفصیلی با روزنامه صبح نو به سوال‌های مهمی درباره جزئیات همکاری‌هایش با افراد مختلف پاسخ داده است:

-با توجه به این‌که برادرتان مدیر مؤسسه اوج بود، آیا شما از رانت ایشان استفاده می‌کنید؟

شروع جدی فعالیت من با سایت دوئل بود. من قبل از شکل‌گیری سازمان اوج تا حدودی در کار خودم شناخته شده بودم. راستش ربطی به مسوولیت برادرم نداشت و به عقب‌تر از آن برمی‌گردد. پیش می‌آمد که برادرم تعریف می‌کرد، درجایی بودم و من را به واسطه تو شناختند. ولی خب امروز گوی سبقت را از من ربوده‌اند! البته باید اعتراف کنم که مسیر زندگی‌ام را برادرم تغییر داد.

-چه شد که حرکت خودجوش‌تان در یک سایت به شرایط امروز گسترش پیدا کرد؟

بعد از اتفاقات سال88، سپاه به این جمع‌بندی رسید که باید درهای کار فرهنگی را باز کند؛ البته باید گفت که جور وزارت ارشاد و نهادهای دیگر فرهنگی را کشید. مجموعه‌ای به نام قرارگاه خاتم شکل گرفت که جوانان درآن مشغول کارفرهنگی شدند. ماهم وارد این مجموعه شدیم.

-پس درواقع پتانسیل شخصی شما را سپاه مدیریت کرد!

بله به قول فرنگی‌ها ارگانیازشد و قالب دادند! مجموعه نصر هم مانند دیگر مجموعه‌ها شکل گرفت.

-دلصدا چطور شکل گرفت؟

قبل از تشکیل نصر بود. اولین آلبوم دفاع مقدسی به نام دلصدا تولید شد که با حضورخوانندگان مشهور پاپ بود. درکشورما خصوصاً در سال‌های اخیر طوری شده که اگر کار ارزشی انجام دهی فحش می‌خوری!پس اگر کسی با شما همکاری کند حتی اگر قرارداد هم ببندد، باید تبعات این مسیر و فحش‌های احتمالی را قبول کرده باشد. دلصدا دغدغه کار در حوزه موسیقی بود. نصر برای کار در فضای مجازی که بیداری اسلامی از اولین مقدماتش بود. محصولات را به زبان‌های مختلف تولید کردیم و سپس موضوعات را به مقاومت اسلامی، مسائل اجتماعی و... هم گسترش دادیم.

-چگونه مجموعه‌ای حرفه‌ای را دور هم جمع کردید که خروجی‌اش محصولات باکیفیت‌تان شد؟

بعد از لطف خدا باید بگویم همدلی. تنگ‌نظری مدیرانی که قبلاً در سازمان تبلیغات اسلامی، حوزه هنری و تلویزیون بودند را کنار گذاشتیم. مثلاً به سراغ برادران بوشهری رفتیم که اتفاقاً تازه از زندان هم آزاد شده بودند.

به سراغ مهران علوی رفتیم که در شبکه پی‌ام‌سی کار می‌کرد؛ البته دلیل همکاری آ‌نها با شبکه‌های بیگانه عدم استقبال مدیران داخلی برای همکاری با آنها بود و درواقع بالاجبار این کار را کرده بودند. برادرم یا فامیلم را نیاوردم که نان بخورند؛ به سراغ حرفه‌ای‌ها رفتم. خودمان هم سابقه کار داشتیم و توانستیم بین متخصصان فنی و اتاق فکر محتوایی، تلفیق خوبی به وجود آوریم.

-این تلفیق در کارهای فرهنگی کشور کمتر اتفاق می‌افتد!

بله درسینما کمتر اتفاق می‌افتد و دربرخی نهادهای فرهنگی به هیچ عنوان رخ نمی‌دهد! طوری شد که در همان سال اول در یک جشنواره نیمی از برگزیده‌ها از محصولات ما بودند. درجشنواره ققنوس برای همه سؤال شده بود که این مجموعه را چه کسانی تشکیل داده‌اند.

برادران بوشهری یا دوست دیگرمان که با نام زیگورات فعالیت می‌کند، کارهایی می‌سازند که واقعاً کم‌نظیر است. متأسفانه به این عزیزان کم‌لطفی شده و گفته‌اند این‌ها لس‌آنجلسی هستند درصورتی که بچه‌های معتقدی هستند. اگر گاهی کلیپ‌های خوبی در تلویزیون و در برنامه خندوانه می‌بینید به این خاطر است که به سراغ اهلش رفته‌اند.

من خودم در سازمان تبلیغات مدتی را بوده‌ام و دیده‌ام. سازمان فرهنگ و ارتباطات به چه کسی پاسخ‌گوست؟ بارها به آنها اعلام کرده‌ایم که ما بیش از پنج هزار کلیپ با زبان‌های مختلف تولید کرده‌ایم، این‌ها را به صورت رایگان و با لوگوی خودتان اهدا می‌کنیم تا شما منتشرش کنید؛ احسنت می‌گویند و ناپدید می‌شوند!

-برای کار با سلبریتی‌ها انگ نخوردید؟

بسیار زیاد! از نهادهای امنیتی بگیرید تا بچه حزب‌اللهی‌ها! دو جریان کوچک در بین جمعیت کلی حزب‌اللهی‌ها وجود دارد. بخش اول تنگ‌نظر و کوتاه‌فکرند و منتظرند با کوچک‌ترین ساختارشکنی شما، عصبانی شوند و حمله کنند. بخش دوم به اسم حزب‌اللهی و درواقع همان جریان نفوذند. کارشان این است که هروقت شما با گلرویی، بمانی، چاوشی یا... همکاری کردید، توی فلان روزنامه بزنند مؤسسه ارزشی با شاعرهمجنس‌گرا همکاری کرد! درحالی که نمی‌گویند، طرف در جشنواره مرگ بر آمریکا شعر گفته است! یا دیگری برای شهدا کار کرده است؛ این چه اتهاماتی است که می‌زنید.

- مگر می‌شود همه آدم‌ها به طور مطلق اعتقادی و انقلابی باشند؟

متأسفانه این‌ها نفوذی هستند و روزی مشخص خواهد شد. می‌توانند در فلان روزنامه، نهاد یا حتی حوزه علمیه باشند. تا کسی بخواهد جذب انقلاب یا حضرت آقا بشود، این‌ها به بهانه نظام ریشه طرف را می‌زنند.

- برخی از رسانه‌های انقلابی در زمان انتخابات تعامل بدی با چهره‌ها داشتند؛ این را قبول دارید؟

برخی از دوستان فقط ایام انتخابات به یاد سلبریتی‌ها می‌افتند و این کارساز نخواهد شد. اشتباه بزرگی سر قضیه امیرتتلو رخ داد و من به عنوان کسی که واسطه این اتفاق بودم واقعاً ناراحتم. من همان موقع مخالف این موضوع بودم و به نوعی اجبار به این حرکت شدم.

-همکاری‌تان با تتلو سر کلیپ‌های معروف چطور رخ داد؟

امیر تتلو درباره انرژی هسته‌ای و یک موضوع دیگر کاری ساخته بود و سفارش ما نبود. حتی پولی هم به او ندادیم و فقط برایش کلیپ ساختیم. ترانه انرژی هسته‌ای و شهدایی را که خوانده بود تصویری کردیم. انرژی هسته‌ای را به روی ناو ارتش ساختیم. البته بعداً دوستان زیرش زدند و گفتند ما قضیه را نمی‌دانستیم! مگر بدون هماهنگی می‌شود روی یک ناو کلیپ ساخت؟! اصلاً چگونه چند روز قبلش با طرف عکس یادگاری گرفتید؟! البته ما از این مسائل گذشتیم. من هنوز پای کارهای ارزشی که با امیر تتلو کردیم هستم.

-تتلو برای همکاری انتخاب مناسبی بود؟

مگر جولیا پطروس در قامت حزب‌الله قابل تعریف است؟ به نظرم انقلاب اسلامی برای همه اقشار باید برنامه داشته باشد. این اشتباه است چون کسی ساختارشکن است رها شود. انقلاب حتی برای تتلو هم باید برنامه داشته باشد و من از انتخابی که کرده‌ام حتماً راضی هستم.

-با خوانندگان دیگری هم قصد همکاری داشته‌اید که نشده باشد؟

بله بوده‌اند. مثلاً با یاس و حمید صفت قصد همکاری داشتم که نگذاشتند. سال‌ها پیش به سراغ یاس رفتم. شاید برخی کلمات موسیقی رپ نامناسب باشد اما یاس آدم متشخصی است.

-یاس موافق همکاری بود؟

درابتدا موافق بود ولی وقتی فشارها و تنگ‌نظری‌ها را دید منصرف شد. حمید صفت هم همینطور بود. یغما گلرویی هم تقریباً همینطور است. نتوانستیم بیشتر همکاری کنیم. متأسفانه گاردی ایجاد شده که انقلابی‌ها خیال می‌کنند آن طرف ضد انقلاب و آدم‌هایی ناجورند و طرف مقابل هم خیال می‌کند انقلابی‌ها متکبر و تنگ‌نظرند. مخرج مشترک همه ما ایرانی بودنمان است. شهید بهشتی می‌فرماید من با هرکسی فقط پنج درصد مخرج مشترک داشته باشم کار می‌کنم.

- از استعداهای جدید حمایت خوبی می‌شود؟

به هرحال برخی از فیلمسازان امروز هم ماحصل همین حمایت‌ها هستند. مگر محمدحسین مهدویان داخل این پروسه رشد نکرده است؟ این یک نقد کلی است. روزنامه کیهان نوشته بود چرا اوج با یغما گلرویی کار می‌کند؟ آنها نمی‌گویند که اوج پنج هزار قرارداد دارد که فقط یکی از آ‌نها گلرویی بوده است. چرا آ‌نها را نمی‌گویند؟ این که بقیه قراردادها که عمدتاً مربوط به حزب‌اللهی‌هاست را ندیده‌اند که مشکل اوج نیست. ما قطره‌ای از اقیانوس نهادهای فرهنگی هستیم. من در حد توانم حامدزمانی، قلیچ، موسوی، هارونی و...را حمایت کرده‌ام. اگر کسی نتواند به واسطه دلایل مختلف رشد کند دیگر به من برنمی‌گردد. با همین مؤسسه اوج خیلی از هنرمندان کار کرده‌اند اما اصلاً موفق نبوده‌اند. کارشان چون موفق نبوده دیده نشده است. طبیعی است وقتی کارشان نگیرد با آقایان سیروس مقدم و حاتمی‌کیا همکاری بکنند. درمجموع شرایط کار سخت است و این را هم باید درنظر داشته باشیم که برای کار فرهنگی بعضاً مجبوری به چند نهاد و ارگان پاسخگو باشی. توهین، تهمت، احضار و... روزگار همیشگی ماست.من خودم با این که پوست‌کلفتم ولی دیگر دارم کم می‌آورم!

تاریخ نشر مطلب:
پنجشنبه، ۰۴ امرداد ۱۳۹۷


نظرات کاربرانمعرفي فيلم هاي روي پرده

نظرسنجی