کهن‌ترین سند سینمای ایران رونمایی شد

کهن‌ترین سند سینمای ایران با حضور جمعی از هنرمندان رونمایی شد.به گزارش شایان فیلم از فارس، مراسم رونمایی از کهن‌ترین سند سینمای ایران عصر شامگاه چهارشنبه 19 اردیبهشت‌ماه در موزه سینمای ایران برگزار شد.

علیرضا قاسم‌خان رئیس موزه سینما در ابتدای این مراسم گفت: آنچه موجب می‌شود نگاه ما به اشیاء و اسناد تغییر کند، رویکردهای امروز ما به اسناد است. اینکه ما یک سند را نگهداری یا مورد بازشناسی قرار دهیم، تنها کار موزه‌ها نیست، بلکه رابطه امروز این اسناد با زندگی ما نکته‌ مهمتری است. موزه سینمای ایران وظیفه خود می‌داند این اسناد تاریخی را جمع آوردی و دسته‌بندی کند و برای محققان در دسترس قرار دهد تا شرایط بهتری را برای تدوین تاریخ سینمای ایران به وجود بیاورد.وی ادامه داد: از کاخ گلستان هم تشکر می‌کنیم که این سند را به مدت 10 روز به ما قرض داد تا بتوانیم در موزه سینما این نمایشگاه را برگزار کنیم. امیدوارم در سال‌های آینده بتوانیم رویدادهای تازه‌ای را بر اساس اسناد بسازیم و از این گردهمایی‌ها شرایطی برای شناخت بهتر سینمای ایران به وجود بیاوریم.

سپس محمدرضا اصلانی نویسنده، کارگردان و از پژوهشگران تاریخ سینما بیان کرد: این سند تاریخی به ما می‌گوید که شاید از خیلی از کشورهای دنیا تاریخ جلوتری داریم و ششمین کشوری هستیم که سینما و دوربین داشتیم. این اتفاق دو مسأله را مطرح می‌کند؛ یکی اینکه اگر ما چنین تاریخ طولانی در حوزه سینما داریم، پس چرا تاکنون در تاریخ سینمای امروزی جایگاهی نداشتیم؟ در همه تاریخ‌های سینمای جهان را ببینید اسمی از ایران نیست در صورتی که حتی از آمریکای لاتین و اروپای شرقی و آفریقا و مصر هم وجود دارد. به غیر از دو دهه اخیر که جوایزی بدست آوردیم ولی ما را به تاریخ سینما نبرده است زیرا معروف بودن و حضور در تاریخ بسیار مهم‌تر و از مبانی تحول است.

وی افزود: متأسفانه گذشته‌ای را که داریم، به تاریخ تبدیل نکردند و در نهایت می‌توان گفت یک اینکه ما آن تحولی که باید در سینما رخ دهد را نداشته‌ایم و دوم اینکه منتقدین ما ان دسته از آثار برجسته ما را به جهانیان انتقال نداده‌اند و سوم اینکه این‌چنین تاریخی یک تعهد به تاریخ سینما ایجاد می‌کند و با وجود آن احترام بیشتر و کارکرد بیشتری به سینما خواهیم داشت و آن‌ را از این حالت امروز آن خارج می‌کنیم. اثبات وجود تاریخ کهن در سینمای ایران می‌توان باعث نوعی تعهد شود که در نهایت احترام و کارکرد بیشتری برای سینمای ایران به ارمغان می‌آورد و آن را از شرایطی که امروز در آن هستیم خارج می‌کند.در پایان این مراسم از کهن‌ترین سند سینمای ایران رونمایی شد.

تاریخ نشر مطلب:
پنجشنبه، ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷


نظرات کاربرانمعرفي فيلم هاي روي پرده