پایان جشنواره پویانمایی و برنامه‌های عروسکی سیما

در مراسم اختتامیه دومین جشنواره پویانمایی و برنامه‌های عروسکی از افزایش ۲۵ درصدی اعتبارات برای این ساختار تلویزیونی در صداوسیما خبر داده شد.به گزارش شایان فیلم به نقل از ستاد خبری دومین جشنواره ملی پویانمایی و برنامه‌های عروسکی تلویزیونی ایران، آئین اختتامیه جشنواره پویانمایی و برنامه‌های عروسکی عصر پنجشنبه - ۲۰ تیرماه - در کرمانشاه برگزار شد.

در این مراسم عبدالعلی علی عسکری رئیس سازمان صدا و سیما، علی دارابی معاون امور استان‌های رسانه ملی، هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه و جمعی دیگر از شخصیت‌های کشوری و لشکری حضور داشتند.تقدیر از هنرمندان و مفاخر استان کرمانشاه و اهدای جوایز و تندیس جشنواره به برگزیدگان بخش‌های مختلف، از جمله قسمت‌های این مراسم بود.

جشنواره پویانمایی گامی مهم در اجرای عدالت رسانه‌ای است

معاون امور استان‌های صدا و سیما گفت: برگزاری جشنواره پویانمایی و برنامه‌های عروسکی در استانی مرکزی همچون کرمانشاه گامی مهم در تمرکززدایی و اجرای عدالت رسانه‌ای است.

علی دارابی در آئین اختتامیه این جشنواره که در کرمانشاه برگزار شد با اشاره به اهمیت و جایگاه پویانمایی و برنامه‌های عروسکی اظهار کرد: جشنواره اول پویانمایی در بهار سال ۹۷ در همدان برگزار و کار بزرگی که در سایه برگزاری این جشنواره انجام شد این بود که تمامی تعهدات معوق و جاری پویانمای بطور کامل پرداخت شد و هیچگونه تعهدی تا پایان سال نماند، این اقدام بزرگ نقش مهمی در احیا مجدد و رونق حوزه پویانمایی داشت.

وی افزود: افزون بر این با موافقت و دستور رئیس سازمان صدا و سیما، مرکز صبا در معاونت سیما تعهد تولید پویانمایی در برنامه ۵ ساله تا ۲۵ درصد افزایش داد و اعتبارات آن به تصویب رسید.

معاون امور استان‌های صدا و سیما با بیان اینکه استان‌ها نیز برابر دستور و تاکید رئیس سازمان تعهد تولید پویانمایی به هر میزان که امکان تولید داشته باشند یعنی بدون احتساب سقف و تعهد تولید قادر به ساخت آثار پویانمایی خواهند بود گفت: در واقع مراکز می‌توانند از بودجه و اعتبار سازمان در این حوزه هزینه کنند این یعنی نهضت بزرگی برای تولید پویانمایی و حرکت برای رسیدن به قطب انیمیشن پاک و اخلاق گرا برای احراز جایگاه و موقعیت ممتاز در بازار فروش دنیا مورد نیاز است.

وی ادامه داد: تولید و سرمایه‌گذاری در عرصه پویانمایی یکی از بزرگترین شاخه‌های صنایع فرهنگی- هنری در جهان محسوب می‌شود زیرا در زیرساخت‌های فرهنگی کشور و توسعه متوازن و پایدار نقش اساسی را ایفا می‌کند افزون بر این پویانمایی و کارهای عروسکی موجب درآمدزایی، اشتغال زایی، ارزش افزوده بسیار بالا و از همه مهمتر تأثیرگذاری بر جریان‌های فرهنگی و هنری کشورها می‌شود.

دارابی با اشاره به وجود بازار جهانی این صنعت و هنر برای سایر کشورها خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی با هدف صدور پیام فرهنگی انقلاب اسلامی و معرفی فرهنگ و تمدن پرسابقه و درخشان ایران – اسلامی و حضور مؤثر در بازارهای فرهنگی – هنری دنیا وظیفه‌ای خطیر برای ترویج گسترش صنعت پویانمایی و برنامه‌های عروسکی با اتکا به هویت ملی - بومی خود دارد.

معاون امور استان‌های صداوسیما ادامه داد: در جنگ نرم و تهاجم فرهنگی دشمنان همه ارکان نظام از دولت، مجلس، تا صدا و سیما و سایر نهادهای مسئول وظیفه دارند از تولید و صنایع جانبی، تأمین اعتبار و اختصاص وام کم بهره به تولید کنندگان و تسهیل حضور در بازارهای بین المللی گرفته تا تصویب قوانین حمایتی از جمله معافیت‌های مالیاتی و حمایت از حقوق پدیدآورندگان گام‌های بایسته ای بردارند.

دارابی در بخش دیگری از سخنان خود به ویژگی‌های جشنواره دوم پرداخت و گفت: شعار جشنواره دوم "ایرانی پویا، کرمانشاهی" است. کرمانشاه وی ضمن تشکر از تلاش‌های ارزنده همه هنرمندان، تولیدکنندگان و برنامه سازان و شرکت‌های خصوصی و غیر دولتی و نیز بخش‌های مختلف سازمان برای اهتمام نسبت به برگزاری این جشنواره گفت: در برگزاری جشنواره دوم یک هفته در بیش از ۱۰ شهر و شهرستان استان به خصوص مناطق زلزله زده هنرمندان محبوب کودک و نوجوان برنامه برای فرزندان این خطه از میهن اسلامی برگزار کردند تا گامی برای شادی و نشاط آنان بردارند.

دارابی با اشاره به ارسال ۱۵۳۰ اثر در حوزه پویانمایی و برنامه‌های عروسکی به دبیرخانه جشنواره دوم افزود: در نهایت ۳۵۵ اثر به تشخیص هیأت انتخاب به مرحله داوری راه یافتند و ۶۱ اثر برنده تندیس، لوح سپاس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی شدند.

  صحبت‌های مرضیه برومند در اختتامیه جشنواره

کارگردان مجموعه‌های عروسکی تلویزیون گفت: آثار درخشانی از استان‌ها در جشنواره ملی پویانمایی و برنامه‌های عروسکی حاضر هستند که کیفیت آنها چشمگیر است.مرضیه برومند در آئین اختتامیه این جشنواره که عصر پنجشنبه در کرمانشاه برگزار شد، ابراز کرد: هیچ اثری نیست که ساخته و پرداخته یک نفر باشد بلکه گروهی از افراد در خلق آن اثرگذار هستند و اگر اثری به نام من شناخته می‌شود، نظر لطف مردم است.

وی افزود: زمانی که تولید «مدرسه موش‌ها» یا «خونه مادربزرگه» را می‌ساختیم، تنها افراد معدودی بودند که با تحصیلات مرتبط، در این حوزه مشغول فعالیت بودند و بقیه افراد یا به صورت تجربی کار می‌کردند یا رشته اصلی‌شان تئاتر بود ولی به همت همین افراد، خانواده برنامه‌های عروسکی ایران به وجود آمد؛ البته امروز صدها و هزاران نفر با تحصیلات مرتبط، در شهرها و استان‌های مختلف کشورمان مشغول تولید کارهای درخشان در حوزه عروسکی هستند.

کارگردان مجموعه‌های عروسکی تلویزیون با بیان اینکه باید همه مشکلات را با دقت و وسواس کنار گذاشت و به کار پرداخت، گفت: سابق بر این خیلی از امکانات را نداشتیم ولی امروزه تجهیزات بیشتری فراهم شده و حتی مقرر شده در استان‌ها بدون محدودیت و سقف بودجه، اقدام به تولید پویانمایی و برنامه‌های عروسکی شود که اقدام خوبی است.

  رئیس مرکز صبا: برخی آثار پویانمایی در دست تولید قرارداد پخش بین‌المللی دارند

رئیس مرکز صبا گفت: ارتقا کیفی آثار پویانمایی داخلی به قدری مشهود است که برخی انیمیشن‌های در حال تولید کشورمان، دارای قرارداد پخش بین‌المللی هم هستند.محمد رحیم لیوانی در مراسم اختتامیه این جشنواره که در کرمانشاه برگزار شد اظهار کرد: دومین دوره این جشنواره در حالی آغاز شد که توشه گرانقدر و پرباری از جشنواره نخست در همدان با خود به همراه داریم، از آثار و برکات جشنواره نخست همین بس که هنرمندان پویانمایی اذعان می‌کنند امسال حال پویانمایی خوب است.

وی افزود: راهبرد جدید و جدی سازمان صدا و سیما که در دوره جدید ریاست رسانه ملی آغاز شده، تمرکز بر گسترش کمی و کیفی آثار پویانمایی داخلی برای تأمین نیاز شبکه‌های سراسری و استانی است به همین دلیل در نخستین گام لازم بود اعتمادسازی لازم مابین سازمان به عنوان بزرگ‌ترین سفارش‌دهنده تولیدات پویانمایی و تولیدکنندگان بخش خصوصی ایجاد شود.

رئیس مرکز صبا با بیان اینکه در بین تصمیم قاطعانه و راهگشای دکتر علی عسکری مبنی بر تسویه تمام معوقات و تعهدات گذشته سازمان موجب دلگرمی و ایجاد شور و اشتیاق در تولیدکنندگان شده است، گفت: در گام دوم و مکمل گام نخست، دستور رئیس رسانه ملی برای افزایش ۲۵ درصدی تولیدات و تعهد ساخت برنامه‌های پویانمایی، موجب تحرک مضاعف تولید و دست اندرکاران این حوزه شد.

وی ادامه داد: مفتخریم اعلام کنیم نتیجه این اقدامات جهادی و انقلابی، امروز در رشد کیفی و حجم آثار پویانمایی مرکز صبا و معاونت امور استان‌ها مشهود است و به عبارتی باید گفت گام نخست در این زمینه محکم برداشته شده است.

حمایت از تولید فیلم و پویانمایی درباره شخصیت‌های تاریخی کرمانشاه

استاندار کرمانشاه گفت: این آمادگی را داریم که سرمایه‌گذاری و حمایت لازم از تولید فیلم و پویانمایی در مورد شخصیت‌های تاریخی و فرهنگی استان را انجام دهیم.

 

هوشنگ بازوند با اشاره به وقوع زلزله و سیل طی دو سال اخیر در کرمانشاه خاطرنشان کرد: با این همه دوباره برخاستن و دوباره ساختن، ویژگی مردم کرمانشاه است.وی ادامه داد: بعد از زلزله اخیر، با اعتباری بالغ بر ۳۴۰۰ میلیارد تومان، هزاران خانه در کرمانشاه ساخته و تحویل داده شده است، البته این موفقیت یک بازوی مهم داشت یعنی رسانه ملی و رسانه استانی، بنابراین جا دارد قدردان زحمات همه عزیزانمان در شبکه استانی کرمانشاه و سازمان صدا و سیما باشیم.

تجلیل از مفاخر استان کرمانشاه در اختتامیه جشنواره پویانمایی

در آئین اختتامیه دومین جشنواره ملی پویانمایی و برنامه‌های عروسکی تلویزیونی ایران، همچنین از مفاخر استان کرمانشاه تجلیل شد.در این مراسم و با حضور علی عسکری رئیس سازمان صدا و سیما، دارابی معاون امور استان‌های رسانه ملی، بازوند استاندار کرمانشاه و دیگر شخصیت‌های حاضر، از مفاخر استان کرمانشاه تجلیل شد.

در بخش نخست، خانواده شهیدان یحیی شمشادیان، محمد سعید جعفری، سجاد حبیبی و هاشم، حشمت‌الله و حسن رضوان‌مدنی، مورد تجلیل قرار گرفتند.بخش دیگر تجلیل‌ها به هنرمندان کرمانشاهی اختصاص داشت و بر این اساس از خانواده مرحوم آیت‌الله سید مرتضی نجومی و عبدالله جوادی تقدیر شد.

فرنگیس حیدرپور بانوی قهرمان کرمانشاهی دوران دفاع مقدس و مهناز فتاحی نویسنده و مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان کرمانشاه، دیگر مفاخری بودند که در این مراسم از آنها تجلیل به عمل آمد.

برگزیدگان بخش‌های مختلف جشنواره پویانمایی و برنامه‌های عروسکی مشخص شدند

تندیس و جوایز برگزیدگان بخش‌های مختلف دومین جشنواره ملی پویانمایی و برنامه‌های عروسکی تلویزیونی ایران در مراسم اختتامیه به برگزیدگان اهدا شد.بر این اساس و در بخش فیلمنامه عروسکی، هیأت داوران متشکل از راضیه برومند و کریم سربخش به ریاست محسن چینی‌فروشان، دیپلم افتخار و جایزه نقدی ویژه هیأت داوران را به دو اثر «قصه‌های جنگل بلوط» به نویسندگی کامران یوسفی و «زبلی و دوستان» به نویسندگی فرشاد عزیزی اهدا کردند.

همچنین در این بخش تندیس و دیپلم افتخار و جایزه نقدی بهترین فیلمنامه اول عروسکی به «بومرنگ یک ربات» به نویسندگی محمد حسن عابدی‌نژاد و پژمان سهرابی» تعلق گرفت.

در بخش مجموعه و سریال عروسکی و بر اساس رأی هیأت داوران آذرمیدخت آذرهوش، پوپک عظیم‌پور، مرضیه محبوب و هادی حسنعلی به ریاست مرضیه برومند، تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی بهترین موسیقی به امیرحسین انصافی برای اثر «ماهور» اهدا شد.

محمد راستگو گوشه نیز برای اثر «داستان‌های الوند» موفق به دریافت تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی بهترین طراحی دکور و صحنه شد.

همچنین در بخش دستاوردهای فنی هم تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به احمد نیک‌کار برای «سفرهای چی باد» تعلق گرفت و احسان صانعی هم از «گروه نمایش قصه بخت» دیپلم افتخار و جایزه نقدی بخش تئاتر صحنه‌ای را دریافت کرد.

همچنین تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی بهترین تئاتر صحنه‌ای به محمد اعلمی برای اثر «نمایش کدو زری» اهدا شد.

در بخش برنامه‌های ترکیبی هم بر اساس نظر هیأت داوران، لوح تقدیر و جایزه نقدی به سمیه عبدالله‌زاده برای اثر «پیم و پم» و سارا روستاپور برای اثر «مهد پویا» تعلق گرفت و پرویز ظرافت هم برای اثر «بیر کله قند» دیپلم افتخار و جایزه نقدی بهترین بازیگری را به دست آورد.

 

 

در بخش فیلمنامه نیز تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به وحید کیارسی برای اثر «داستان‌های الوند» اهدا شد و احمد نیک‌کار هم برای اثر «سفرهای چی باد» موفق به دریافت تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی بهترین کارگردانی شد.

در بخش بهترین برنامه‌ عروسکی و از بین نامزدهای این بخش، تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به امیرمحمد یمینی برای تهیه‌کنندگی اثر «سفرهای چی باد» اهدا شد.

عبدالله علیمراد، امیر محمد دهستانی و کیانوش دالوند اعضای هیأت داوران بخش مجموعه و سریال پویانمایی به ریاست دکتر گل‌محمدی نیز در بخش بهترین دوبله، تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی را به رزیتا یاراحمدی برای اثر «مثل نامه» اختصاص دادند و در بخش بهترین صداگذاری هم نظر هیأت داوران، اهدای تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به بهزاد توکلی برای اثر «جوانمردان» بود.

آرمین بهاری آهنگساز اثر «روبی و جوجه‌ها» نیز توانست در این بخش تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی را برای بهترین موسیقی به دست آورد و این جوایز برای بهترین اثر طنز هم به هادی امیری و رها فرجی برای کارگردانی «عصر وارونه» تعلق گرفت.

در بخش بهترین طراحی شخصیت، «قصه‌های ریرا» به طراحی بابک نظری، اشکان شیرمحمدی و پدارم تقوی توانست تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی را به خود اختصاص دهد  همچنین محمد جوادی برای اثر «جوانمردان» موفق به دریافت همین جوایز به عنوان بهترین لی اوت و فضاسازی شد.

در بخش بهترین انیمیت هم تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به احسان انصاری برای اثر «روبی و جوجه‌ها» اهدا شد.

مهدی حیدریان سرپرست نویسندگان اثر «مثل‌نامه» هم تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی را به عنوان بهترین فیلمنامه دریافت کرد و مهدی شاد هم برای کارگردانی «دوستان بازیگوش» موفق شد تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی بهترین کارگردانی دومین جشنواره را به خود اختصاص دهد.

جایزه ویژه هیات داوران شامل تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به عنوان بهترین اثر مجموعه و سریال پویانمایی به «روبی و جوجه ها» به تهیه کنندگی بابک و بهنود نکویی رسید.

در نهایت این «مثل نامه» بود که توانست نظر هیأت داوران را به خود اختصاص دهد و تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی را به عنوان بهترین مجموعه و سریال، نصیب رضا تقدسی تهیه‌کننده این اثر کند.

اهدای پرچم جشنواره پویانمایی به هرمزگان

در آئین اختتامیه دومین جشنواره ملی پویانمایی و برنامه‌های عروسکی تلویزیونی ایران پرچم جشنواره به هرمزگان میزبان جشنواره سوم اهدا شد.

تاریخ نشر مطلب:
جمعه، ۲۱ تیر ۱۳۹۸


نظرات کاربرانمعرفي فيلم هاي روي پرده

نظرسنجی
 • اخیرا بهنام بانی به عنوان بازیگر جلوی دوربین سعید سهیلی در فیلم «گشت ارشاد 3» رفته است. در همین زمینه سی اُمین نظر سنجی "شایان فیلم" را به این موضوع اختصاص داده ایم: سوال: به نظر شما در سینمای بعد از انقلاب، کدام خواننده، در بازیگری هم موفق بوده است؟
 • نظر شما تحت عنوان ' شادمهر عقیلی (پر پرواز، شب برهنه) ' ثبت گردید.
  نتایج تا کنون
  • شادمهر عقیلی (پر پرواز، شب برهنه)::14.3 %
  • رضا صادقی (بی خداحافظی)::14.3 %
  • حمید عسکری(شانس، عشق، تصادف)::14.3 %
  • فرزاد فرزین( عاشقانه، مانکن)::14.3 %
  • رضا یزدانی(تیک آف، بوی گندم)::14.3 %
  • بنیامین بهادری(سلام بمبئی)::14.3 %
  • زانیار خسروی(برف روی کاج ها)::14.3 %