انتقاد شدید یک منتقد به فیلمسازانِ افغانستانیِ ساکن ایران: بتازانید که دور دورِ شماست!

 

کیوان کثیریان، منتقد سینما با انتقاد از داستان و موضوع «مردن در آب مطهر» ساخته برادران محمودی که در بخش مسابقه سی و هشتمین جشنواره فجر به نمایش درمی‌آید، این فیلم را تلخ و ضد مردم ایران دانست.

او در صفحه شخصی خود نوشت:

«برادران محترم محمودی

۱. بی‌مقدمه خدمت‌تان عرض کنم همانطور که خودتان بهتر می‌دانید ما به اندازه‌ای که شما در فیلم‌تان نشان می‌دهید و احتمالا فکر می‌کنید، مردم درب و داغان و وحشی و نامرد و بی‌صفت و کلاهبردار و ظالم و اینهایی نیستیم.

۲. ما مردم جایی هستیم که شما همان‌جا درس خواندید و رشد کردید و در تلویزیون و سینمای همین کشور، تهیه‌کننده و کارگردان شدید.

۳. ما مردم همان سرزمینی هستیم که یک دوست افغان تا دبیری جشنواره شعر فجر هم می‌تواند پیشروی کند.

۴. ما همان‌هایی هستیم که وقتی شما در کشور ما یک فیلم کاملا متوسط می‌سازید، ذوق‌زده می‌شویم و خانه سینمایمان ده ـ دوازده تا جایزه به همان فیلم متوسط‌تان می‌دهد.

۵. ما مردم همان کشوری هستیم که شما لاینقطع با بودجه دولتی و کمک فارابی، فیلم ضعیف و کم‌فروش می‌سازید و بعد، باز هم امکانش را دارید که بلافاصله یک فیلم کم‌فروش ضعیف دیگر بسازید. کدام فیلمساز ایرانی را سراغ دارید که در یک سال دو تا فیلم سینمایی و یک سریال تلویزیونی ساخته باشد؟

۶. ما مردم همان کشوری هستیم که شما وقتی یک فیلم کاملاً ضدایرانی می‌سازید که اتفاقاً فیلمی سطحی، تاریخ گذشته، کلیشه‌ای و ضعیف هم هست، سازمان سینمایی‌مان با دست و دلبازی به فیلمنامه و فیلمتان مجوز می‌دهد و جشنواره‌مان همان فیلم را در بخش مسابقه‌اش می‌پذیرد و تازه با همین فیلم هم به‌زودی تشریف می‌برید به جشنواره‌های بین‌المللی و احتمالا به دلیل انعکاس دردهای مهاجران مظلوم توسط فیلمسازان مظلوم، جایزه هم می‌برید. نوش جانتان!

۷. می‌بینید؟ ما احیاناً کمی هم مردم مهمان‌نوازی هستیم. حداقل و ظاهراً برای شما که بودیم. من نمی‌دانم در کشور شما «نمک» معنی دارد یا نه ولی شما همچنان فیلم‌هایتان را بسازید. راحت باشید. فقط لطفا یک‌وقت توی دلتان به ما نخندید، نگویید کودن بودند نفهمیدند. ضمنا کور هم نیستیم که نبینیم وضعیت مهاجرت و مهاجرت معکوس مهاجران افغان به اروپا و ایران درحال حاضر چطور است. ولی شما به این چیزها فکر نکنید. فعلا بتازانید که دور دورِ شماست.

تاریخ نشر مطلب:
سه شنبه، ۱۵ بهمن ۱۳۹۸


نظرات کاربران
    عباس ۱۱:۰۳ - ۲/۰۴/۲۷

    آفرین و درود بر جناب آقای کثیریان عزیز بابت این متن زیبا برای افغانیهای تازه بدوران رسیده و نمک نشناسی که در تمام آثارشان جامعه ایران و فرهنگ ما را با زیرکی به سخره گرفته اند ، اما خیلی در عجبم از سکوت خفت بار سینماگران ایرانی در قبال این آثار ...


معرفي فيلم هاي روي پرده